Blisko 20 milionów dotacji dla firm

Blisko 20 milionów dotacji dla firm

w Gospodarka

Prawie 50 milionów złotych (49 542 568 zł) zainwestują na Dolnym Śląsku młode (działające krócej niż 2 lata) mikrofirmy. Blisko 20 milionów (19 765 752 zł) będzie pochodziło z środków unijnych. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zatwierdził listę projektów, które dostaną dofinansowanie w ramach RPO WD (Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013).

Do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, która odpowiada za organizację konkursów o dotacje dla przedsiębiorstw i ocenę wniosków, firmy złożyły 255 projektów inwestycji. Ostatecznie pozytywnie oceniono 71 z nich. Wszystkie inwestycje, które znalazły się na liście pozytywnie ocenionych projektów przekazanej przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą do zarządu województwa, otrzymały dofinansowanie.

– Młode firmy ubiegają się o środki na inwestycję w infrastrukturę, nowy sprzęt. Są to przedsięwzięcia stosunkowo proste, rzadko w zaawansowane technologie – mówi Barbara Kaśnikowska, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. – Ponadto wiele złożonych projektów dotyczy inwestycji turystyczno-rekreacyjnych, co związane jest z potencjałem naszego regionu w tej dziedzinie. Spośród zatwierdzonych projektów najdroższa inwestycja realizowana przez przedsiębiorstwo Tara Wrocław dotyczy uruchomienia kompleksu restauracyjnego w pobliżu wrocławskiego lotniska. Jej wartość to blisko 3 miliony złotych, z czego 400 tysięcy złotych pokryje dotacja unijna. Najtańszy projekt o wartości 49 tysięcy złotych dotyczy uruchomienia szkoleń z zakresu pierwszej pomocy oraz zabezpieczania imprez masowych. Przyznane firmie ProtectMed dofinansowanie wyniosło 21 tysięcy złotych.

Najwyższe dofinansowanie (po 480 tysięcy złotych) otrzymają firmy: POLSEEDS na wprowadzenie nowych mieszanek przypraw, dyni i słonecznika oraz Dwór Łagiewnicki na uruchomienie centrum hotelowo-konferencyjnego. W najbliższym czasie młode firmy będą mogły starać się o dotacje na założenie działu badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwie bądź jego modernizację. W grudniu 2010 r. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosi konkurs. Będzie to jeden z ostatnich konkursów inwestycyjnych dla dolnośląskich firm.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Wizerunkowa wpadka

Prezes Jarosław Kaczyński rozwiązał struktury partyjne w Wałbrzychu. Decyzja związana jest  z
Go to Top