Bombardier otwiera nową halę

Bombardier otwiera nową halę

w Gospodarka

Co najmniej 100 nowych miejsc pracy powstanie we wrocławskim zakładzie Bombardier Transportation Polska. W fabryce produkowane będą między innymi nadwozia do superszybkich pociągów. Koszt inwestycji zlokalizowanej w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej sięgnął ćwierć miliarda złotych.

Koncern Bombardier to jedyny na świecie producent zarówno samolotów, jak i pociągów oraz największy inwestor w branży kolejowej w Polsce. Obecnie zatrudnia około 1,5 tys. osób w zakładach zlokalizowanych w Katowicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. We wrocławskiej fabryce pracuje obecnie około 700 osób. Dzięki inwestycji w zakładzie stworzonych zostanie co najmniej 100 nowych miejsc pracy. Docelowo zatrudnienie sięgnąć ma 1000 pracowników. Firma planuje również rozszerzyć współpracę z polskimi kooperantami.  – To bardzo ważna inwestycja dla Bombardiera oraz ogromny krok dla rozwoju fabryki, która jest jednym z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących zakładów kolejowych w Europie oraz definitywnie najstarszym w Polsce. Kontynuuje ona tradycje Fabryki Wagonów Pafawag, w której produkcja trwa od 180 lat – podkreślał podczas ceremonii otwarcia Bart Vantorre, szef międzynarodowego łańcucha dostaw Bombardier Transportation. Inwestycja firmy polegała nie tylko na poszerzeniu zakładu o 20 tys. m kw., ale również na transferze najnowocześniejszych technologii. Fabryka wzbogaciła się między innymi o proces laserowego spawania 3D obiektów wielkogabarytowych. Będą w niej powstawać nadwozia dla pociągów dużej prędkości typu Inter City Express. Znacząca część produkcji związana będzie z najnowszą generacją pociągów dla kolei Deutsche Bahn. 

– Ten projekt jest dowodem doskonałej współpracy między sferą publiczną oraz inwestorem. Niezmiernie ważne jest, aby wraz z rozwojem przemysłu szła w parze chęć wykorzystania wiedzy polskich ekspertów – mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Bombardier zrealizował projekt rok po uzyskaniu zezwolenia na działalność w wałbrzyskiej strefie. Firma ponad dwukrotnie przekroczyła deklarowane nakłady inwestycyjne, które sięgnęły 250 mln złotych. – Jesteśmy zadowoleni, że tak legendarna firma jak Bombardier staje się częścią naszej strefy. Jestem przekonany, że jest to kolejny krok w umocnieniu jej pozycji, jako światowego lidera produkcji taboru kolejowego – podkreślał Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na terenach objętych WSSE we Wrocławiu działa obecnie 17 firm, które zainwestowały blisko 2 mld złotych i zatrudniają ponad 8,5 tys. osób. Wciąż dostępnych jest około 140 ha terenu objętego ulgami podatkowymi oraz ponad 80 ha w pobliskiej gminie Kobierzyce. 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,

Minister w urzędzie

Reformie rynku pracy oraz zmianom w przepisach pozwalających na zatrudnianie cudzoziemców poświęcone

Umowa podpisana

Pełniący funkcję Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc Krzysztof Kumorek podpisał umowę na realizację zadania
Go to Top