Bombka na rekord Guinnesa?

Bombka na rekord Guinnesa?

w Region

Jest wysoka na blisko 3 metry. Waży ponad 14 ton. To najprawdopodobniej najcięższa bombka nas świecie. Została już głoszona do Księgi rekordów Guinnessa.

Taką nietypową bombkę choinkową ustawiono w środę, 14 grudnia na świdnickim Rynku. Wyjątkową ozdobę zaprojektowała artystka Ewa Solima, a ufundowała firma „Piramida". – Chciałam pokazać, że do tej pory kojarzący się z szarością granit może wyglądać zupełnie inaczej. Może  być wielobarwny, kolorowy, połączony z metaloplastyką. Nasza bombka zawiera życzenia w kilku językach, ale też kamienie półszlachetne z różnych stron świata. Wykończona została elementami z metalu. Różnorodność składników dodaje jej kunsztu – mówi Ewa Solima, artystka, która zaprojektowała bombkę. Gigantyczna ozdoba przez trzy miesiące powstawała w firmie „Piramida" w Kostrzy, pod Strzegomiem. – To dobra okazja, do promocji kamienia, ale też nietypowy i ciekawy prezent dla mieszkańców. Chcemy pokazać, że granit to nie tylko krawężniki i płyty chodnikowe, ale też ciekawe dzieła, które mogą nastrajać pozytywną energią. Dlatego postanowiliśmy wykonać bombkę na własny koszt – mówi Bogusław Solima, właściciel firmy Piramida. Bombka, która stanęła w świdnickim Rynku powstała z 25-tonowego bloku kamiennego. – Jest dziełem rąk ludzkich. Kamieniarza, który kamień ręcznie odkuwał najpierw z sześcianu. Lakierników, którzy warstwa po warstwie malowali elementy metalowe. Całość pomalowała Ewa Solima. To niezwykle pracochłonne dzieło – dodaje Bogusław Solima. Granitowa bombka stanie się atrakcją „Świdnickiej Kolędy", serii wielu wydarzeń przedświątecznych w Świdnicy. – Bardzo nas cieszy, że mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć tak nietypową rzeźbę. Wyróżnieniem jest fakt, że twórcy postanowili zaprezentować i rozpromować ją właśnie w Świdnicy. Robią to zupełnie bezinteresownie, własnym sumptem. Bombka granitowa jest dowodem na to, że dzięki pomysłom i konsekwentnej pracy może powstać ciekawe dzieło. Nie każdy mógłby sobie taką bombkę powiesić na choince, ale świdnicki Rynek ten ciężar przyjmie…- śmieje się Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Autor: Ewa Solima – malarka, rzeźbiarka, projektantka ekstrawaganckich butów i torebek. Absolwentka Akadami Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej znane rzeźby można zobaczyć m. in. we Wrocławiu (granitowy słoń), Bielanach Wrocławskich (Integracja II), Słubicach (Integracja I), Dusznikach Zdroju (pomnik Orlęta) oraz w Świdnicy (rzeźba upamiętniająca XX lat transformacji gospodarczej w Polsce oraz 20-lecie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich).

Bombka:

– waga bombki ok. 12.000 kg

– waga bombki łącznie z podstawą ok. 14.300 kg

– wysokość bombki 270 cm

– wysokość całkowita bombki z podstawą 300 cm

– średnica kuli 200 cm

– powierzchnia zamalowania ok. 12,5 m2

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Zamkowe 5 złotych

Do obiegu trafiła kolekcjonerska moneta 5 złotowa z wizerunkiem Zamku Książ w
Go to Top