Budowlańcy pod lupą

Budowlańcy pod lupą

w Gospodarka

Coraz więcej osób ginie podczas prac na budowach. Ponad 70 % wszystkich wypadków śmiertelnych stanowią upadki z wysokości. Aby zmniejszyć ilość tych wypadków Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła kampanię pod hasłem Bezpieczna Budowa. Nie lekceważ zagrożeń w pracy na wysokościach.

 

Emigracja zarobkowa spowodowała napływ do wykonastwa budowlanego nie tylko nowej, niewykwalifikowanej kadry robotniczej, ale i nowej nieprzygotowanej zawodowo kadry kierowniczej oraz pracodawców, których wiedza pod względem wymagań bezpieczeństwa pracy jest niweystarczająca. Te czynniki powodują, że na budowach ginie coraz więcej osób.

Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła właśnie kampanię pod hasłem „Bezpieczna Budowa. Nie lekceważ zagrożeń w pracy na wysokościach", której celem jest przede wszystkim ograniczenie liczby wypadków przy pracy oraz promocja standardów bezpiecznej pracy. – Program prewencyjny Bezpieczna Budowa to program na lata 2009 – 2012. Jego celem jest przede wszystkim zmniejszenie liczby wypadków. Po upływie tych trzech lat wypadkowość w skali kraju ma się obniżyć o 25% – twierdzi Roman Hadryś, inspektor pracy. Program „Bezpieczna Budowa" obejmuje także poprawę warunków pracy i pełne dostosowanie przedsiębiorstwa do obowiązujących przepisów.  Państwowa Inspekcja Pracy ma nadzieję, że kampania przyniesie rezultaty i liczba wypadków zmniejszy się.

– Inspektorzy największy procent nieprawidłowości odnotowali właśnie w pracach na wysokościach. Dlatego niezbędne są częste kontrole, a czasami nawet nałożenie kary – mówi Roman Hadryś, inspektor pracy

Program ma jeszcze jedną dobrą strone, a mianowicie kończy się audytem sprawdzającym. Przedsiębiorstwa uzyskujące pozytywne wyniki nie są objete planowanymi w najbliższym okresie kontrolami.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,

Minister w urzędzie

Reformie rynku pracy oraz zmianom w przepisach pozwalających na zatrudnianie cudzoziemców poświęcone
Go to Top