Budują łącznik Świdnicy i Żarowa z autostradą A4

Budują łącznik Świdnicy i Żarowa z autostradą A4

w Region

Około 110 milionów zlotych pochłonie realizacja największej inwestycji w dziejach powiatu świdnickiego tj. budowy łącznika Świdnicy i Żarowa z autostradą A4.

Obecnie na całej trasie trwają roboty ziemne, zdjęto humus i rozpoczęło się formułowanie nasypów i wykopów, które potrwa do 17 listopada br. Wzmacniane jest podłoże, aby można było przygotować wysokie nasypy. Równolegle instalowane jest zaplecze budowy, które zlokalizowano przy przyszłych obiektach inżynieryjnych (mostach i wiaduktach). Tych ostatnich będzie w sumie trzy. Oprócz tego stanie most i estakada. Będą także trzy duże ronda. Droga w miejscu obiektów inżynieryjnych będzie dwujezdniowa, 4-pasmowa. Dodatkowo w miejscu, gdzie rozciąga się piękny widok na okolicę, stanie punkt widokowy. Budowa przebiega tak, aby w jak najmniejszym stopniu zakłócić rytm przyrody. Prowadząc roboty ziemne specjalnie pominięto tereny zielone, gdzie ptaki przechodzą okres lęgowy. Dopiero po jego zakończeniu, będzie można wyciąć stojące na trasie drzewa. Nowa droga będzie się płynnie łączyć z istniejącymi już trasami powiatowymi poprzez skrzyżowania i ronda oraz drogami gminnymi poprzez zjazdy. W efekcie połączy ona drogę krajową nr 5 z drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy.

Zakończenie budowy 13,76 km drogi planowane jest na sierpień 2011 r. Prace prowadzi firma Heilit + Woerner i Strabag, która wygrała przetarg na realizację inwestycji. Całość prac pochłonie ok. 110 mln zł. Połowa to środki unijne, resztę pieniędzy przekażą samorządy: Urząd Marszałkowski, powiat świdnicki, miasto Świdnica, Żarów, gmina wiejska Świdnica oraz Jaworzyna Śląska.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Zamkowe 5 złotych

Do obiegu trafiła kolekcjonerska moneta 5 złotowa z wizerunkiem Zamku Książ w
Go to Top