Chcą odkupić zaułek

w Region

Świdnica przygotowuje się do odkupu działek w Zaułku Świętokrzyskim.

– Wszystko po to, by w tym miejscu w końcu zaczęło się coś dziać. Chcemy przerwać błędne koło, bo Zaułek nie ma szczęścia z kolejnym inwestorem. Mieszkańcy oglądają z okien wielkie wykopy, ale na placu budowy brakuje robotników. Kończy się również nasza cierpliwość – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Właścicielem Zaułka Świętokrzyskiego jest firma Blackrock Properties, która w lutym 2007 r. wygrała przetarg i przy ul. Różanej kupiła 14 działek w sumie o powierzchni 0,20 ha. Według planu zabudowa miała się składać z symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach ulicy budynków usługowo-mieszkalnych. Przedsiębiorca miał apetyt jednak na większą inwestycję i planuje wybudować w tym miejscu galerię handlową. Od władz Świdnicy otrzymał zielone światło. Zgodnie z wymogami prawa przygotowano i uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego oraz przedstawiono ofertę zakupu ok. 0,23 ha dodatkowego gruntu, niezbędnego do budowy galerii.

– Problem w tym, że firma chce zakupić dodatkową powierzchnię za zaniżoną cenę, która znacząco się różni od rynkowej wartości określonej przez ekspertów. Nigdzie w Polsce tereny przy samej starówce, w dodatku przeznaczone pod galerię handlową, nie są sprzedawane za bezcen. Inwestor jednak kwestionuje kolejne wyceny rzeczoznawców. Zamiast zająć się inwestycją firma rozpoczęła spory prawne i działania medialne, które mają przerzucić odpowiedzialność na władze miasta za brak postępu prac na placu budowy. Na ostatniej sesji Rada Miejska odrzuciła nieuzasadnione zarzuty inwestora pod adresem prezydenta i moim, a dyskusja radnych wyraźnie ilustruje oczekiwanie na propozycję, jak wyjść z obecnego impasu. Dlatego chcemy wziąć sprawy w swoje ręce i problem rozwiązać, by tak się stało zaułek, musi wrócić do miasta – uważa Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Prezydent zdecydował, że miasto już teraz rozpocznie działania, które pozwolą na odkup ziemi od inwestora. Ten pomysł zyskuje akceptację większości radnych, co ma znaleźć potwierdzenie w decyzji na lutowej sesji Rady Miejskiej. Już wtedy Radzie zostaną zaproponowane zmiany do budżetu, które zabezpieczą pieniądze na odkup działek od Blackrock.

– Odkup odbędzie się za cenę, która zgodnie z prawem uwzględnia interesy inwestora, a nam daje szansę szybszego zagospodarowania Zaułka – dodaje wiceprezydent Pałac.

Termin wykonania odkupu zależy nie tylko od procedury, ale też od ostatecznego stanowiska inwestora. Po zakończeniu tego procesu miasto będzie mogło sprzedać cały teren innej firmie, która posiada większe możliwości budowy galerii handlowej, bądź innego przedsięwzięcia z usługami i mieszkaniami.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

„Nieudany” powrót

Po 11 miesiącach procesu ze Szpitalem Sokołowskiego w Wałbrzychu świdnicki sąd uznał

Nie ma czasu na nudę

Podczas tegorocznych wakacji najmłodsi mieszkańcy gminy Czarny Bór nie mają czasu na 

Warsztaty dla dzieci

W Centrum Kultury w Czarnym Borze rozpoczęły się Warsztaty dla dzieci ramach 
Go to Top