Cycling Recycling

w Wałbrzych

Najpierw pozbierają elektrośmieci później ruszają na rowerowy rajd – czyli VIII edycja akcji Cycling Recycling w tym roku startuje w Wałbrzychu!

To wyjątkowa wakacyjna akcja edukacji ekologicznej, w ramach której rowerzystki i rowerzyści zwiedzają Polskę na rowerach, łącząc jazdę z edukacją ekologiczną, akcjami sprzątania i promocją recyklingu. Do tej pory eko-peleton przejechał już blisko 5 tys. km zwiedzając i sprzątając piękne rejony w Polsce. Pora zatem na przepiękny Dolny Śląsk. W tym roku trasa rajdu prowadzi z Wałbrzycha, przez Jelenią Górę, Jawor i Wrocław, gdzie planowany jest finał, połączony ze zwiedzaniem Hydropolis. Start w Wałbrzychu będzie połączony z wielką zbiórką elektroodpadów, za które mieszkańcy miasta otrzymają różne ekologiczne prezenty, m.in wielokrotnego użytku bawełniane torby, ilustrowane grafikami „Andrzej Rysuje”.

Inicjatorem akcji jest dolnośląski ekolog i podróżnik – Dominik Dobrowolski, który w 2010 roku zorganizował pierwszy projekt o nazwie „Cycling Recycling”. Wówczas objechał całe Morze Bałtyckie odwiedzając wszystkie nadbałtyckie kraje. Wyprawa trwała 2 miesiące, podczas której ekolog pokonał ponad 6 tys. km dystans. W ramach wyprawy organizowane były akcje na rzecz ochrony Bałtyku przed odpadami. Od tego czasu w Polsce cyklicznie organizowane są akcje łączące jazdę na rowerze i sprzątanie, a od ośmiu lat również prowadzone są zbiórki elektoodpadów. Podstawową grupę eko-peletonu tworzą pracownice i pracownicy Remondis Electrorecycling i Electro System Organizacji Odzysku, a grupę prowadzi na trasie właśnie Dominik Dobrowolski.

Podczas tegorocznego rajdu, oprócz zbiórki elektroodpadów, będą także organizowane edukacyjne spotkania w miejscowościach, przez które będzie przejeżdżać peleton, którym będzie towarzyszyć ekologiczna maskotka „Smartim”, która będzie tłumaczyć , dlaczego należy segregować elektroodpady, jak należy z nimi postępować, gdzie oddawać, tak aby nie szkodziły środowisku.

Mieszkańcy Wałbrzycha mogą wziąć udział w inauguracji akcji, przynosząc swoje elektrośmieci na Plac Magistracki ( położony jest w centrum Wałbrzycha u zbiegu ulic Słowackiego, Gdańskiej, Sienkiewicza, Dmowskiego i Kopernika) w dniu 28 lipca (w piątek), między godziną 10.00 a 14.00. Podczas akcji będą zbierane wszelkie stare, zużyte, niepotrzebne, zepsute urządzenia (lub ich części) na prąd lub baterie, np. telewizory, lodówki, komputery, telefony, kable oraz drobne baterie. Wszystkie zebrane elektroodpady zostaną poddane recyklingowi. Akcji patronuje Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych.

(źródlo i foto: FB/cycling.recycling)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Wałbrzych

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów

Mundurowi świętowali

Uroczyste obchody Święta Policji funkcjonariuszy z Powiatu Wałbrzyskiego odbyły się w Teatrze

Dzień Hutnika 2023

Kilkudziesięciu pracowników otrzymało medale, odznaczenia i statuetki podczas Dnia Hutnika, święta wszystkich

Innovation Park

Centrum Szkoleniowe INNOVATION PARK mieści się w hali przemysłowej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy
Go to Top