Diamenty Rosji

Diamenty Rosji

w Kultura

Już 13 kwietnia o godzinie 17:00 (sobota) odbędzie się niezapomniany koncert muzyki kameralnej w wykonaniu małych geniuszy Moskiewskiego Konserwatorium. Pierwotnie koncert zatytułowany „Diamenty Rosji" miał się odbyć w przepięknej scenerii Kościoła Pokoju w Świdnicy, jednak z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe i chłód panujący w Kościele, którego- jak wiadomo- nie można ogrzać- został przeniesiony do Sceny Promienistej w Teatrze w Świdnicy.

W programie koncertu będzie można podziwiać wirtuozerię i niezwykłą muzykalność wybitnie uzdolnionych młodych artystów w utworach Chopina, Czajkowskiego, Glinki, Rachmaninowa, Mendelssohna, Debussy"ego, Paganiniego czy Dvoraka.

Konserwatorium, w którym kształcą swoje talenty zaproszeni młodzi artyści jest jedynym takim w Europie- jednym z dwóch takich na świecie. W szkole uczą się wybitnie utalentowane dzieci z Rosji, USA, Chin, Korei, Niemiec czy Ameryki Łacińskiej.

Wszyscy wykonawcy mają już na swoim koncie laury w międzynarodowych konkursach muzycznych, udziały w światowych festiwalach, występy z orkiestrami z całego świata oraz prestiżowe nagrody. „Mali geniusze"- tak mówią o nich profesorowie i łowcy talentów – w niedługim czasie z pewnością staną na deskach światowych sal koncertowych".

Nazwiska wykładowców i mistrzów Centralnej Szkoły Muzycznej budzą podziw na całym świecie- wśród nich przewijają się nazwiska takich osób jak: Mścisław Rostropowicz, Vadim Borisov, Walery Piasecki, Anna Artobolewska. Z licznego grona absolwentów, melomani i nie tylko rozpoznają Vladimira Ashkenazy"iego, Vladimira Ovchinnikova , Genadija Rożdiestwienskiego, Aleksandrę Pakhmotovą.

Więcej informacji na www.diamentyrosji.pl

 

Program koncertu:

1

G.F.Haendel, Sonata na dwoje skrzypiec i fortepian op.2.Wykonawcy: Mikhail Mitrofanov, Lidia Stupakova-Koneva, Maria Konovaltseva

2

F.Mendelssohn, Piosenka bez słówWykonawca: Ivan Pshenichnikov

3

P. Czajkowski, MelodiaS. Rachmaninov, Serenada (aranżacja M.Pressa)Wykonawca: Mikhail Mitrofanov

4

F. Chopin, Scherzo № 1Wykonawca: Maria Konovaltseva

5

C. Debussy, Cudny wieczór.Wykonawca: Lidia Stupakova-Koneva

6

M. Glinka, Tria patetyczne cz. 3 i 4.Wykonawcy: Mikhail Mitrofanov, Ivan Pshenichnikov, Maria Konovaltseva

PRZERWA

7

N. Paganini, Sonata № 12Wykonawca: Lidia Stupakova-Koneva

8

S. Rachmaninow, Trzy preludia op.32Wykonawca: Maria Konovaltseva

9

D. Popper, Tarantella.Wykonawca: Ivan Pshenichnikov

10

A. Dvorak, Mazurek.Wykonawca: Mikhail Mitrofanov

11

A. Dvorak, Cztery bagateleWykonawcy: Mikhail Mitrofanov, Lidia Stupakova-Koneva, Ivan Pshenichnikov, Maria Konovaltseva.

 

Notki biograficzne wykonawców.

Lidia Stupakova-Koneva- skrzypce

Urodziła się w 1999 roku w Moskwie, gra od czwartego roku życia. Obecnie jest studentem Centralnej Szkoły Muzycznej w Moskwie w klasie prof. T. Połozowa. Lidia jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów i uczestniczką międzynarodowych festiwali. Jest stypendystką Fundacji Vladimira Spiwakowa. Gra solo i z orkiestrami w salach koncertowych Moskwy, takich jak Moskiewski Dom Muzyki, Moskiewskie Konserwatorium Państwowe, a także z orkiestrami Kownie (Litwa) i Jarosławiu. Lubi balet i biologię.

Mikhail Mitrofanov- skrzypce

Urodził się w Moskwie w 1999 r. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Uczęszczał do specjalnego Moskiewskiego Kolegium Muzycznego zwanego Ghnessins. Od 2009 roku jest studentem Centralnej Szkoły Muzycznej w Moskwie w klasie prof. A. Revitch. Mikhail jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów we Włoszech, Hiszpanii i Rosji. Jest stypendystą Fundacji Vladimira Spiwakowa i Fundacji "Art Line". Koncertuje w Rosji oraz w Austrii, Niemczech, Chorwacji, Grecji i Holandii. Lubi czytać książki, interesuje się mineralogią, ma ogromną kolekcję minerałów.

Jego ostatnim dokonaniem (marzec 2013 r.) jest zwycięstwo w 1 Premii Moskiewskiego Międzynarodowego Konkursu „Open Europe".

Maria Konovalstseva- fortepian

Urodziła się w 1998 r w Togliatti nad Wołgą. Lekcje muzyki zaczęła brać w wieku 7 lat w miejskiej szkole muzycznej. Obecnie jest studentką 7 klasy w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie nauczyciel – V. Ermakov. Maria jest laureatką wielu miejskich i regionalnych konkursach muzycznych w Togliatti, laureatką Międzynarodowego Konkursu "Gilels-Kogan" (2007, trzecia nagroda), laureatką Międzynarodowego Konkursu Artystów Prima Music w Nowym Jorku (2011, pierwsza nagroda), uczestnikiem Moskiewskiego Festiwalu Muzycznego im. kompozytora S.Taneyev (2011), uczestniczką Festiwalu Muzycznego w Rheingau (Niemcy, 2012). Jest także stypendystką Fundacji Vladimira Spiwakowa. Koncertowała m.in w USA, Niemczech i Rosji.

Ivan Pshenichnikov- wiolonczela

Urodził się w Moskwie w 1998 r. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 5 lat. Obecnie jest studentem specjalnego Moskiewskiego Kolegium Muzycznego zwanego Ghnessins w klasie prof. V. Tonch. Jest aktywnym wykonawcą muzyki, występował w wielu miastach Rosji i Europy. Jego hobby to boks i skateboarding.

 

 Troje wykonawców koncertu Diamenty Rosji, z wyjątkiem Iwana Pshenichnikova, to uczniowie najlepszej i jedynej w Europie Centralnej Szkoły Muzycznej przy Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Do tej szkoły obowiązuje bardzo ścisła selekcja i dostać się tam mogą naprawdę tylko wybitnie utalentowani uczniowie. Wystarczy sobie wyobrazić, że spośród 140 milionowej populacji Rosji w szkole na wszystkich poziomach uczy się tylko 300 młodych ludzi. To muzyczna elita. Diamenty, które po oszlifowaniu błyszczeć będą na światowych scenach. Oprócz techniki, w szkole dzieci uczą się obycia ze sceną, panowania nad emocjami i tremą, choć ta pierwsze sprzyjają przedstawianiu muzyki a drugiej tak do końca nigdy nie da się okiełznać.

Więcej o szkole można przeczytać na stronie: http://www.cmsmoscow.ru/

Całkowity dochód z koncertu przeznaczony zostanie na pomoc w sfinansowaniu niezwykle kosztownej operacji jednokomorowego serduszka małego Tomasza Kośmidra- mieszkańca Wałbrzycha.

Wada Jego serca została zdiagnozowana na usg połówkowym w 23 tygodniu ciąży: "Dwunapływowa pojedyncza komora o morfologii komory lewej, kurczliwość prawidłowa, okołobłoniasty ubytek międzykomorowy o średnicy 0,3cm, zachyłek hipoplastyczny prawej komory, niewielkie zwężenie tętnicy płucnej". Oprócz wady serca, stwierdzono kilka innych rozpoznań m in.: wcześniactwo, ciężką zamartwicę, porażenie prawostronne nerwu twarzowego, niewydolność oddechową, wrodzone zapalenie płuc, odma opłucnowa, niedokrwistość wcześniaków, krwawienie z płuc, przepuklina pępkowa, zarośnięcie nozdrzy tylnych, brak umiejętności połykania ( cały czas jest karmiony sondą dożołądkową), reflux żołądkowy, podejrzenie zespołu CHARGE. Jednokomorowe serce małego Tomka wymaga dwuetapowej korekcji, której koszt to niespełna 40 tysięcy EURO.

Więcej informacji na temat małego Tomka Kośmidra na stronie http://tomaszkosmider.pl/

Honorowy patronat nad organizowanym przez Lions Club koncertem charytatywnym „Diamenty Rosji" przyjęli: Grzegorz Schetyna- Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, Posłanka na Sejm Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Jerzy Tutaj- Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Jerzy Pokój- Przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego oraz Wojciech Murdzek- Prezydent Świdnicy.

Cegiełka V.I.P – 80zł

Cegiełka – 40 zł

Cegiełka dla młodzieży szkolnej – 10 zł

Dzieci do lat 6 – wstęp wolny

Rezerwacja telefoniczna:

 +48 604 261 378

 +48 504 019 422

 +48 795 503 975

 +48 660 745 405

  74 660  30  12

Cegiełki można także kupić w:

Świdnica: Baroccafe (ulica Kościelna), Księgarnia EUREKA, Centrum Informacji Turystycznej

Wałbrzych: Telewizja Dami Wałbrzych- ulica Kasztelańska 86/67, Wałbrzyski Ośrodek Kultury (ul. Andersa 186)

Szczawno Zdrój- Teatr Zdrojowy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Równorzędne nagrody

Organizowany przez Gminę Czarny Bór, Kopalnię Mineral Polska Sp. z o. o.

„Artyści dzieciom”

W średniowiecznej scenerii Zamku Grodno odbył się wernisaż wystawy ” Artyści dzieciom-

SILENTlive

W marcu minęło już trzynaście długich lat zespołu SILENTlive. Grupa od dłuższego
Go to Top