co byli i tych

Dla tych, co byli i tych, co będą

w Aktualności

Byli pierwsi osadnicy, wystawa starych zdjęć oraz oficjalne odsłonięcie pamiątkowej tablicy. W Walimiu uroczyście upamiętniono 70 lat, jakie upłynęły od przyjazdu pierwszych osadników na teren gminy, a także jubileusz 25-lecia odrodzonego samorządu.

Obchody rozpoczęto od uroczystego otwarcia „trasy zdjęć" autorstwa śp. Filipa Rozbickiego – pierwszego powojennego organisty walimskiego kościoła. „Szlak powojennego Walimia", przygotowano z fotografii, wykonanych przez autora, który z pasją fotografował ludzi, architekturę i codzienne życie na przełomie lat 1947-1959. Na zdjęciach utrwalono m.in. „świat którego już nie ma", a mianowicie krajobrazy i obiekty, bezpowrotnie utracone, ale także ludzi żyjących do dnia dzisiejszego, których dobrze znamy. Mieszkańcy i zaproszeni goście oprowadzani przez Łukasza Kazka – radnego gminy Walim, regionalistę, mieszkańca i miłośnika Walimia, pomysłodawcę tej wspaniałej inicjatywy, mieli okazję do powspominania bądź też do poznania dziejów Walimia.

Przy odsłanianiu zdjęć przez osoby upamiętnione na fotografiach, nie brakowało łez i chwil wzruszenia. Punktem kulminacyjnym obchodów było dotarcie na skwer przy Parku Jordanowskim, gdzie wójt gminy Walim wraz z Feliksem Matusik, przedstawicielem pierwszych osadników na terenie naszej gminy oraz wydelegowanym uczniem, dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, zadedykowanej „Byłym, Obecnym i Przyszłym Mieszkańcom Walimia".

Niezwykle podniosły charakter miał moment uroczystego przekazania flagi okrywającej tablicę najstarszemu mieszkańcowi Walimia – Kazimierzowi Wiśniowskiemu, a także poświęcenie tablicy przez Ks. Proboszcza Stefana Łobodzińskiego. Uroczystości towarzyszyły także występy artystyczne poświęcone obu rocznicom. Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jugowicach upamiętnili 70. rocznicę przybycia pierwszych osadników na ziemie obecnej Gminy Walim, zaś uczniowie z Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu uczcili 25 lat odrodzonego samorządu. Na zakończenie uroczystości wszyscy przybyli otrzymali pamiątkowe znaczki okolicznościowe z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego.

Tags:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Wojskowi w powiecie

Na zaproszenie starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego ziemię wałbrzyską odwiedzili  żołnierze z 12 Szczecińskiej

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy
Go to Top