Dolnośląscy policjanci podsumowali 2020 rok

w 112

Odprawa roczna w garnizonie dolnośląskim odbyła się w szczególnych warunkach, tak jak szczególny był podsumowywany 2020 rok. Z uwagi na realne zagrożenie pandemiczne, spotkanie i omówienie najważniejszych aspektów związanych z funkcjonowaniem dolnośląskiej policji w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy minionej dekady, odbyło się w formie videokonferencji. W odprawie udział wzięli Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz kadra kierownicza dolnośląskiej policji na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji insp. Dariuszem Wesołowskim.

29 stycznia 2021 roku w formie videokonferencji odbyła się odprawa podsumowująca działania dolnośląskiej Policji w minionym roku. Przewodniczył jej Komendant Wojewódzki Policji insp. Dariusz Wesołowski wraz ze swoimi zastępcami insp. Krzysztofem Noculakiem, mł. insp. Mariuszem Bużdyganem oraz mł. insp. Robertem Frąckowiakiem. Na odprawie przedstawiono podsumowanie 2020 roku w służbie prewencji, pionie kryminalnym oraz w logistyce.

Biorąc pod uwagę fakt, że 2020 rok był rokiem szczególnym warto na samym początku wspomnieć, że oprócz dotychczas realizowanych zadań, blisko 11 miesięcy temu pojawiły się kolejne, związane z pojawieniem się pandemii koronawirusa. Nigdy na taką skalę policjanci nie realizowali tego typu czynności. Dbając nieprzerwanie o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, podejmując około 1250 interwencji na dobę, każdego dnia przeprowadzali ponadto średnio 8500 sprawdzeń osób objętych kwarantanną lub izolacją domową. Do realizacji tych zadań każdej doby kierowanych było średnio 1500 funkcjonariuszy. W policyjną rotę ślubowania wpisany jest obowiązek strzeżenia bezpieczeństwa, nawet z narażeniem życia. Te słowa w 2020 roku nabrały nowego wymiaru dla policjantów. Służąc i chroniąc codziennie narażają swoje życie i zdrowie znajdując się wśród grup zawodowych szczególnie narażonych za zakażenie wirusem COVID – 19. w 2020 roku 444 funkcjonariuszy osobiście doświadczyło zarażenia koronawirusem w związku z wykonywaniem zadań służbowych.

W 2020 roku przyjęliśmy do służby 394 osoby i na dzień 1 stycznia 2021 roku w garnizonie dolnośląskim zatrudnionych było 7238 policjantów i policjantek, przy stanie etatowym 7887 funkcjonariuszy.

Przechodząc do kwestii bezpieczeństwa nie sposób nie wspomnieć, że w ciągu minionego roku policjanci zatrzymywali dziennie średnio 64 osoby na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa i jest to liczba większa o blisko 22 procent w stosunku do roku poprzedniego. Odnotowaliśmy przy tym ponad 5 procentowy spadek w ilości przestępstw kryminalnych w stosunku do roku poprzedniego (o 2942 mniej), odnotowując 50567 zdarzeń. Dolnośląscy policjanci zabezpieczyli prawie pół tony narkotyków. W ramach prowadzonych postępowań karnych zabezpieczyli u przestępców mienie o wartości ponad 184 milionów złotych.

W codziennym wykrywaniu przestępstw wspierają nas czynnie mieszkańcy, również przez internet. W 2020 roku dzięki zaangażowaniu Dolnoślązaków potwierdziliśmy i wyeliminowaliśmy prawie 11 tysięcy zagrożeń wskazanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Warto przy tym zaznaczyć, że mieszkańcy naszego województwa są w czołówce w aktywności w sygnalizowaniu zagrożeń za pośrednictwem tego narzędzia, stawiając nasz garnizon na drugim miejscu w Polsce jeżeli chodzi o zaangażowanie mieszkańców danego województwa w zgłaszaniu spraw za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Przechodząc do podsumowania sytuacji na dolnośląskich drogach nie sposób pominąć faktu, że w 2020 roku było ich o 370 mniej, przy spadku o 19 procent w porównaniu do 2019 roku. Każda ofiara śmiertelna to tragedia w rodzinie, którą pozostawia w bólu i osamotnieniu. Choć wszyscy chcielibyśmy, by w przypadku wypadków drogowych ta liczba wynosiła zero, to jednak wartym zauważenia jest fakt, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy ubiegłej dekady, tych tragedii ludzkich było o 51 przypadków mniej i jest to 25 procentowy spadek w porównaniu do 2019 roku.

Podczas odprawy rocznej omówiono również zakończone inwestycje budowlane, a wśród nich najważniejsze to budowa nowych siedzib Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, Komisariatu Policji Wałbrzych I z siedzibą w Szczawnie Zdroju, Komisariatu Policji w Sycowie, oraz Komisariatu Policji w Bogatyni, a także modernizacja Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy, Komisariatu Policji w Strzegomiu i Komisariatu Policji w Bolkowie oraz Posterunku Policji w Jaworzynie Śląskiej.

W 2020 roku garnizon dolnośląski wzbogacił się o 65 nowych pojazdów – radiowozów oznakowanych, w tym elektrycznych, a także nieoznakowanych, a ponadto skutery wodne oraz pojazdy specjalistyczne.

źr.: Policja Dolnośląska, nadkom. Kamil Rynkiewicz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od 112

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top