Dożynki i Festiwal Pieroga

Dożynki i Festiwal Pieroga

w Aktualności

Zeszłoroczna impreza zgromadziła na stadionie w Czarnym Borze ogromne tłumy. We wspólnym świętowaniu i zabawie uczestniczyli mieszkańcy z całego regionu. Czekały na nich przepyszne pierogi o rozmaitych smakach, swojskie potrawy i mnóstwo stoisk uginających się pod ludowymi wyrobami. Podobnie będzie i w tym roku.

W tegorocznych obchodach na uczestników zabawy czeka mnóstwo atrakcji. Imprezę rozpocznie dożynkowy wielobarwny korowód, który przejdzie wokół boiska sportowego w Witkowie. W korowodzie wezmą udział przedstawiciele poszczególnych sołectw, kluby sportowe, organizacje pozarządowe, reprezentanci szkół. Następnie odprawiona zostanie uroczysta Masz Św. celebrowana przez proboszcza Witkowa. Niezwykle podniosły charakter uroczystości religijnej nada oprawa muzyczno-wokalna przygotowana przez Górali Czarnoborskich. Po liturgii odbędzie się staropolski obrzęd Dzielenia Chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów. Wieńce plecione mozolnie przez każde sołectwo już od kilku tygodni zostaną nagrodzone w Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Główną atrakcją w godzinach popołudniowych będzie IX edycja Festiwalu Pieroga. W ramach Pierogowego Święta uczestnicy zabawy będą rywalizować na najsmaczniejsze pierogi, rozegrane zostaną Międzyklasowe Zawody Pierogowe oraz konkurs na najszybsze lepienie pierogów. Wszyscy będą mieli okazję spróbować pysznych pierogów, a dla smakoszy kuchni regionalnej czekają stoiska przygotowane przez wszystkie sołectwa. Nową atrakcją tegorocznych dożynek będzie wielki Stół Biesiadny, na którym znajda się potrawy przygotowane przez wielu mieszkańców i reprezentantów różnych organizacji z gminy Czarny Bór. W ludowy nastój wprowadzą niezawodne Grzędowianki, a akcentów muzyki popularnej dostarczy zespół z Witkowa. Ok. godz. 20.00 wystąpi, Gwiazdą Wieczoru – zespół coverowy Formacja GO z Konina, wykonujący szeroko rozumianą muzykę popularną, zarówno polską jak i zagraniczną. Ich repertuar jest skierowany do szerokiej gamy odbiorców i dopasowany do indywidualnego charakteru imprezy. Formacja powstała w 2006 roku z inicjatywy wokalistki, która zaprosiła do współpracy resztę muzyków. Muzyka wykonywana przez zespół jest w 100% grana na żywo i doskonale sprawdza się podczas imprez plenerowych. Po występie ekipy z Konina do wspólnej zabawy zaprosi lokalny zespół „Głośna Cisza". Z pewnością, znany mieszkańcom Witkowa i nie tylko, zespół dostarczy wiele emocji i będzie doskonałym zwieńczeniem całodniowej imprezy. Wszystkich, którzy mają ochotę pochwalić się swoim talentem kulinarnym zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie pierogowym. Poniżej regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy. Gwarantujemy dobrą zabawę i ciekawe nagrody.

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Początki obchodów Święta Plonów sięgają czasów przedchrześcijańskich. Współcześnie Dożynki świętowane są zwykle w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. Wpisując się w wielowiekowa tradycję w połowie września, podobnie jak w ubiegłym roku, po raz kolejny dla mieszkańców gminy Czarny Bór oraz wszystkich gości zorganizowane zostaną Czarnoborskie Dożynki oraz IX Festiwal Pieroga. Impreza planowana jest na 16 września (niedziela) 2012 na boisku sportowym przy Ośrodku Kultury w Witkowie.

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy

Pomoc dla pszczelarzy

Do 30 czerwca 2021 r. pszczelarze mogą składać w biurach powiatowych ARiMR
Go to Top