Dzierżoniów dba o środowisko

Dzierżoniów dba o środowisko

w Region

Doradztwo specjalistów od ekologii i taniej energii, bazy dobrych praktyk i ciekawych rozwiązań oraz możliwości zdobycia unijnego dofinansowania na zdania wpływające na poprawę środowiska to główne korzyści z przystąpienia Dzierżoniowa do Porozumienia Burmistrzów – nowej inicjatywy Komisji Europejskiej.

Podpis pod porozumieniem burmistrz Dzierżoniowa złożył podczas zorganizowanej w Brukseli konferencji poświęconej zrównoważonej energii. – W przystąpieniu do grona tych ambitnych miast widzę szanse zdobycia dla Dzierżoniowa kolejnych unijnych pieniędzy i przeznaczenie ich na zadania rozwijające miasto w sposób zapewniający ochronę środowiska – mówi burmistrz Marek Piorun. Dzierżoniów jest jednym z dziesięciu miast w Polsce, które zdecydowały się do składania szczegółowych raportów z wdrażania planów obniżania emisji zanieczyszczeń i wyraziły zgodę na ich monitorowanie. – Zakres, w jaki miasto ingeruje w środowisko naturalne jest bardzo szeroki i obejmuje transport publiczny, budownictwo, infrastrukturę energetyczną, ale także budownictwo gospodarkę gruntami czy angażowanie mieszkańców w działania na rzecz zrównoważonego zużycia energii. Staramy się to pokazywać podczas organizowanych w trakcie dzierżoniowskich prezentacji "Dni Inteligentnej Energii" – mówi inżynier miejski Zygmunt Kuc. O wadze, jaką instytucje europejskie przykładają do porozumienia burmistrzów najlepiej świadczy udział w majowej konferencji Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso, czy premiera przewodniczącego obecnie Unii Europejskiej Hiszpanii José Zapatero. Instytucją wspierającą Porozumienie Burmistrzów jest Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cites".

Sygnatariusze Porozumienia Burmistrzów dobrowolnie zobowiązali się do przekroczenia zdefiniowanego przez Unię Europejską (UE) celu w postaci zmniejszenia emisji CO2 do 2020 r. o co najmniej 20%. Z uwagi na to Komisja Europejska dostosowuje lub tworzy specjalne mechanizmy finansowe, które pomogą władzom lokalnym dotrzymać tego zobowiązania. Dzierżoniów obok m.in. Warszawy, Krakowa, Ełku jest jednym z dziesięciu polskich miast, które przystąpiły do tego porozumienia.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Odwiedzili sąsiadów

Delegacja z Gminy Czarny Bór gościła w połowie września w gminie Steimbke

Akcja #sadziMY w Gminie Czarny Bór

Gminne przedszkole „Malafirek” dołączyło do ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej

„Cyfrowa Gmina”

Gmina Czarny Bór otrzymała wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych na rozwój
Go to Top