Europejskie Eldorado

Europejskie Eldorado

w Aktualności

Chętnych ponad 1100 kandydatów. Miejsc dla Polski tylko 50. O jedno biją się więc średnio 23 osoby. Ale jest o co walczyć. Od nowej kadencji polscy posłowie będą zarabiać kwotę aż 7 tys. euro brutto. Do tego przeloty samolotami i inne przywileje. Żyć nie umierać. Ich los jest jednak w Waszych rękach. To wyborcy zdecydują kto ostatecznie pojedzie do Brukseli.

Nie wiadomo też ile mandatów otrzyma konkretna i partia. Nie dzieli się ich bowiem w okręgu, ale w skali kraju, po przeliczeniu wszystkich głosów. Im wyższa frekwencja w okręgu, tym więcej mandatów przypadnie poszczególnym ugrupowaniom politycznym. Dlatego liderzy i kandydaci robią co mogą, aby zachęcić do udziału w głosowaniu. W Polsce w wyborach wystartuje ponad 1100 osób. W tym tylko 276 kobiet. We Wrocławiu swoje listy zgłosiło 10 komitetów. O mandaty będą walczyć obecni europosłowie (m.in. Józef Pinior (Centrolewica),jak i ci, których nazwiska na scenie politycznej funkcjonują od dawna (np. Sergiusz Najar – były wiceminister w rządzie Leszka Millera, jeden z negocjatorów wejścia Polski do UE czy profesor Ryszard Legutko – były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego). Jedynym kandydatem z Wałbrzycha, który ma realne szanse otrzymania mandatu, jest doktor Jerzy Tutaj, prezes spółki Zamek Książ. Nie można jednak przekreślać szansy tych, którzy działają dla regionu dolnośląskiego (m.in. obecna posłanka Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości czy wiceprzewodniczący sejmiku dolnośląskiego, Stanisław Longawa z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

7 czerwca do urn może, a nawet powinien iść każdy, kto skończył 18 lat. Udział mogą wziąć także osoby przebywające za granicą. One jednak do 2 czerwca muszą zawiadomić o tym odpowiedni konsulat. Osoby z niepełnosprawnością, poruszające się na wózkach, które chcą zagłosować w wyborach mogą skorzystać z przystosowanego do tego celu samochodu.Pomimo ukończenia 18 roku życia, nie każdemu przysługuje czynne prawo wyborcze czyli prawo wybierania kandydatów w wyborach. Nie mogą tego robić osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu oraz ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top