FabLab w Sokołowsku!

FabLab w Sokołowsku!

w Kultura

Sokołowsko jest unikatową miejscowością na mapie Dolnego Śląska, głównie ze względu na swoją bogatą przeszłość, której ślady tworzą niepowtarzalny klimat. – My chcemy zadbać także o przyszłość tego miejsca i jego społeczności – mówią członkowie zrzeszeni w Stowarzyszeniu kulturalno-ekologicznym „Filtrator"

– Pragniemy stworzyć w Sokołowsku przestrzeń do fabrykacji i kreatywnego myślenia. Zbudować pierwszy w Polsce FabLab z dala od dużych ośrodków miejskich (z ang. Fabrication Laboratory – rodzaj pracowni wyposażonej w narzędzia odpowiednie do realizacji własnych projektów), a tym samym zapewnić mieszkańcom regionu dostęp do innowacyjnej oferty warsztatowej, nieformalnego szkolnictwa zawodowego oraz nowych technologii. Wierzymy, że nasza przestrzeń będzie miejscem spotkań, współpracy, tworzenia, a jednocześnie wyposaży młodych ludzi w nowe umiejętności, z którymi wejdą na rynek pracy – podkreślają. – Dysponujemy przestrzenią, jednak wymaga ona dostosowania do naszych działań. Planujemy uruchomienie specjalistycznych pracowni – stolarskiej, druku 3D, introligatorskiej, krawieckiej, sitodruku, fotograficznej, komputerowej (projektowanie / kodowanie itp.). Sami wykonaliśmy już wstępne prace remontowe. Posiadamy także część sprzętu do prowadzenia warsztatów (wciąż zbierając kolejny). Jednak istotnym krokiem jest dla nas remont instalacji elektrycznej i zainstalowanie ogrzewania w pomieszczeniach – bez tego nie jesteśmy w stanie prowadzić zajęć – mówią zgodnie. Poprzez crowdfunding chcą zebrać fundusze na remont instalacji elektrycznej, zainstalowanie systemu ogrzewania pomieszczeń oraz dalsze prace remontowe.

Stowarzyszenie „Filtrator" działa od 2012 roku na polu animacji społeczności lokalnych Dolnego Śląska oraz na rzecz partycypacji społecznej, promowania idei „zrób to sam", rzemiosła, edukacji nieformalnej i zrównoważonego rozwoju. Prowadzą liczne warsztaty i spotkania z zakresu edukacji artystycznej, projektowania, tradycyjnych technik rzemieślniczych, jak i nowych technologii. Od listopada 2015 roku prowadzą Pracownię Multimedialną Orange dla mieszkańców Sokołowska i okolic, z której oferty korzystają przedstawiciele wszystkich grup wiekowych. – Od tego czasu przeprowadziliśmy w pracowni kilkadziesiąt spotkań i warsztatów m.in. z zakresu modelowania i druku 3D, projektowania graficznego i typografii, kodowania, szycia, majsterkowania, robienia hamaków, budowania makiet, a także warsztaty językowe, muzyczne, dziennikarskie, podróżnicze, kartograficzne i wiele innych – wyliczają. Napędzani sukcesami tych spotkań i energią, która się w ich trakcie wytwarza, chcą iść dalej. – Powstanie pracowni multimedialnej to dowód na to, że mieszkańcy potrafią się organizować i chcą rozwijać, a chęć skorzystania ze zróżnicowanej i innowacyjnej oferty warsztatowej nie wymaga już od nich dojazdów do dużego miasta. Wierzymy, że naturalnym dalszym etapem rozwoju jest stworzenie nowoczesnego, wyposażonego warsztatu/laboratorium, w którym nowe technologie spotykają się z tradycyjnym rzemiosłem – mówią.

Dysponują pomieszczeniami dawnej pralni w jednym z posanatoryjnych budynków w Sokołowsku, o łącznej powierzchni 164 m2. Wynajmują ją od spółki Sanatoria Dolnośląskie. Pomieszczenia są już częściowo podzielone. Teraz chcą stworzyć w nich niezależne pracownie (m.in. pracownię sitodruku, stolarską, druku 3D, studio fotograficzne, ploter laserowy, pracownię introligatorską, szycia, oraz stanowiska komputerowe do nauki m.in. projektowania graficznego i kodowania). – Pierwsze niezbędne prace remontowe wykonujemy od kilku miesięcy sami – udało nam się pomalować część pomieszczeń, skuć zniszczone wilgocią tynki, wykonać remont bramy wejściowej do budynku (piaskowanie, spawanie, malowanie), usunąć stare podłogi. Przed nami jednak wiele kolejnych prac, a Wasze wsparcie na tym etapie będzie dla nas ogromną pomocą – apelują. Jak podkreślają przyda się każda para chętnych rąk. – Jeśli tak samo jak my jesteś pasjonatem idei „zrób to sam" albo uspokaja Cię praca fizyczna w dobrym towarzystwie – dołącz do nas! – zachęcają. Można również przekazać niepotrzebne już w domu materiały czy narzędzia.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Równorzędne nagrody

Organizowany przez Gminę Czarny Bór, Kopalnię Mineral Polska Sp. z o. o.

„Artyści dzieciom”

W średniowiecznej scenerii Zamku Grodno odbył się wernisaż wystawy ” Artyści dzieciom-

SILENTlive

W marcu minęło już trzynaście długich lat zespołu SILENTlive. Grupa od dłuższego
Go to Top