Festiwal otwarty, pierwsze dziki wręczone

w Region

Podczas gali otwarcia III Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy kryształowymi dzikami nagrodzono Krzysztofa Zanussiego, Jana Nowickiego i nieżyjącego już Zbigniewa Zapasiewicza.

Gospodarzami wieczoru byli Joanna Liszowska i Robert Gonera. Wśród gości w teatrze można było odnaleźć m.in. Sylwestra Chęcińskiego, Cezarego Harasimowicza, Grażynę Wolszczak. Tradycyjnie już otwarcia dokonał prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. – Wielkim zaszczytem są dla nas tak znakomici goście. Wydarzenie, jakim jest Festiwal Reżyserii Filmowej, staje się na naszych oczach marką samą w sobie. Na początku była nadzieja na ciekawe i dobre przedsięwzięcie, potem dodaliśmy do tego wysiłek i determinację. Efektem jest m.in. fakt, że na niektóre wydarzenia festiwalowe już parę tygodni temu zabrakło miejsc.

W tym roku kryształowymi dzikami uhonorowano: reżysera Krzysztofa Zanussiego za kino moralnego niepokoju, aktora Jana Nowickiego za twórczą współpracę aktora z reżyserem oraz zmarłego w 2009 roku aktora Zbigniewa Zapasiewicza za całokształt pracy aktorskiej (w imieniu rodziny aktora wyróżnienie odebrał Krzysztof Zanussi).

Dziękując za wyróżnienie, Krzysztof Zanussi mówił: Póki człowiek robi filmy, ma nadzieję, że ten najlepszy jeszcze przed nim. Ja wierzę, że tak jest. Dziękuję za docenienie mojego wkładu w kino moralnego niepokoju. Myślę, że przysłużyło się ono zmianom na lepsze naszym kraju.

Jan Nowicki natomiast tak żartował: – O czym tu gadać! To reżyserzy powinni powiedzieć, czy jestem dobry. Jeśli aktor ma duży wpływ na film, to znaczy, że jest coś nie tak. Niestety całą masę reżyserów, których spotykam, trzeba wspierać. My, aktorzy robimy to po to, by szybciej zrobić robotę i pójść na piwo.

O najważniejszą nagrodę Festiwalu walczyć będą przez najbliższe dni filmy: „Zero", „Beats of freedom", „Wszystko co kocham", „8 w poziomie", „Wojna polsko-ruska", „Magiczne drzewo" i „Rewers". Złoty dzik zostanie wręczony w sobotę, 12 czerwca, na gali kończącej III Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Z wizytą u jubilatów

Pary, które obchodziły w ubiegłym roku jubileusz 50-lecia małżeństwa, a z niezależnych

święto policji

W Starych Bogaczowicach odbyła się uroczysta msza święta w intencji policjantów i

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy

Nowe drogi

Kolejne drogi transportu rolnego w gminie Czarny Bór zostaną poddane przebudowie.

Kolejna inwestycja wykonana

Zakończyły się prace związane z wykonaniem drenażu opaskowego budynku internatu Młodzieżowego Ośrodka
Go to Top