Festiwal pod znakiem Wieniawskiego

Festiwal pod znakiem Wieniawskiego

w Kultura

To będzie wielka uczta dla amatorów muzyki klasycznej. Od 24 do 26 maja w szczawieńskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się już 48 odsłona Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego. Na scenie zaprezentują się wybitni soliści podczas koncertów skrzypcowych. Organizatorem muzycznego wydarzenia jest gmina Szczawno Zdrój oraz Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu.

Festiwal rozpocznie się w piątek 24 maja na uzdrowiskowym deptaku. Mieszkańcy, kuracjusze i władze miasta złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym pobyt Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju. – Był w uzdrowisku dwukrotnie. Przyjechał tutaj w 1855 oraz 1857 roku. Druga wizyta okazała się dość niespokojna, gdyż towarzyszyły jej utarczki z lokalnymi górnikami – wyjaśnia Tadeusz Wlaźlak, burmistrz Szczawna – Zdroju. Już pierwszego dnia festiwalu na scenie teatru zaprezentuje się pierwszy solista – Erzhan Kulibaev. Wybitny skrzypek wystąpi przy akompaniamencie Filharmonii Sudeckiej. Wieczorem z kolei goście imprezy usłyszą muzykę klasyczną, w nieco innej aranżacji. – Można przecież pokazać kompozytorów romantycznych w trochę odmienny sposób. Udało nam się zaprosić Pana Krzysztofa Herdzina, który opracował utwory Wieniawskiego, Chopina i Moniuszki na Jazzowo. Wraz ze swoim Trio wykona je na scenie, co będzie niezmiernie ciekawe – mówi Krystyna Swoboda, z wałbrzyskiej filharmonii. Sobotnie spotkania przebiegać będą pod znakiem muzycznych relacji ucznia oraz mistrza. Pod okiem skrzypaczki Agaty Szymczewskiej na scenie zaprezentują się podopieczni dolnośląskich szkół oraz uczestnicy warsztatów. Wieczorem z kolei odbędzie się Recital Skrzypcowy Jozsefa Lendvaya. – Ogromnie się cieszę, że udało nam się pozyskać takich solistów – podkreśla Jerzy Kosek, dyrektor Filharmonii Sudeckiej. – Są to artyści, którzy znani są na całym świecie i grywają w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych – dodaje maestro. Festiwal Wieniawskiego, to nie tylko przeżycia czysto muzyczne. Zarówno drugi, jak i trzeci dzień imprezy będzie doskonałą okazją, na rozmowy z artystami i organizatorami. – Przy lampce wina oraz muzyce będzie można spotkać się z wykonawcami, solistami, dyrygentem oraz Wandą Wiłkomirską. W miłej atmosferze będziemy wspominać poprzednie festiwale, rozmawiać o warsztacie muzycznym, organizacji imprezy oraz naszym uzdrowisku – wyjaśnia Marzena Sobczyk, dyrektor Teatru Zdrojowego.48 Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego odbędzie się w weekend od 24 do 26 maja. Wstęp na wszystkie koncerty tego trzydniowego wydarzenia jest bezpłatny, a wejściówki na poszczególne części, można odbierać w Teatrze Zdrojowym.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,

To był ich dzień

Bibliotekarze z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego uroczyście świętowali Dzień Bibliotekarza.
Go to Top