Folklorystyczna wizytówka miasta

Folklorystyczna wizytówka miasta

w Kultura

Organizacja międzynarodowego festiwalu folklorystycznego to największa impreza jaką w 2014 roku chce przygotować Zespół Pieśni i Tańca ,,Wałbrzych". Dodatkowo pragnie powiększyć swoje grono o ludzi młodych i chętnych do promowania tradycji i obyczajów tańca ludowego.

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych" powstał 1955 roku przy Technikum Budowy Maszyn Górniczych. W przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 60 -lecia. W związku z tym 29 stycznia tego roku kierownictwo wraz z instruktorami artystycznymi zespołu zapraszają wszystkich absolwentów grup tanecznych na spotkanie. W założeniach osoby te mają wziąć udział w koncercie jubileuszowym, który odbędzie się na terenie Aqua-Zdroju. Ponadto dyrekcja Zespołu Pieśni i Tańca ogłasza nabór do grup artystycznych dla dzieci, młodzieży oraz studentów. – Mamy bardzo dużo planów i pomysłów związanych z turniejami tanecznymi i nie tylko, ale do ich realizacji potrzebujemy młodzieży- mówi Joanna Świątek- Czwojdzińska, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca ,,Wałbrzych".W lutym natomiast, zaprasza zarówno członków zespołu jak i nowych młodych i chętnych ludzi, do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach artystycznych. Osoby, które w bardzo szybkim czasie nauczą się wszystkich układów i figur tanecznych będą mogły wystąpić wraz z zespołem na festiwalu tańca. – Uczymy nie tylko tańców ludowych, ale również tańców towarzyskich. Wszystko po to, abyśmy mogli zaprezentować się na różnych turniejach tanecznych- twierdzi Joanna Światek- Czwojdzińska.

Wałbrzyskie grupy artystyczne należące do Zespołu Pieśni i Tańca,, Wałbrzych" liczą ponad 100 osób. Wśród nich są zarówno dzieci od 4 roku życia, młodzież jak i studenci. W swoim programie prezentują tańce, pieśni, przyśpiewki i obyczaje. Dzięki wysokim ocenom Rady Ekspertów Ministerstwa Kultury, Zespół wielokrotnie był rekomendowany do wzięcia udziału w prestiżowych imprezach krajowych i zagranicznych. Ponadto został włączony w poczet aktywnych członków Stowarzyszenia – Polska Sekcja Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF), co daje Zespołowi możliwość udziału w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na całym świecie. W tym roku zespół sam chce zorganizować taki festiwal , zapraszając do współpracy zespoły z państw członkowskich. – Czy będzie taki sam jak ten, który odbywa się już w Strzegomiu? pytamy.- Nasz festiwal tym będzie różnił się od innych, że przyciągnie grupy z całego świata posiadające certyfikat CIOFF, ale również te które takiego nie posiadają – odpowiada Joanna Świątek- Czwojdzińska. W swoim repertuarze na rok 2014 zespół szykuje wiele imprez i koncertów, które można śledzić na stronie Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury w Wałbrzychu. Wśród nich znajdziemy między innymi: koncerty z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, Dni Wałbrzycha oraz Koncert Kolęd.

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Równorzędne nagrody

Organizowany przez Gminę Czarny Bór, Kopalnię Mineral Polska Sp. z o. o.

„Artyści dzieciom”

W średniowiecznej scenerii Zamku Grodno odbył się wernisaż wystawy ” Artyści dzieciom-

SILENTlive

W marcu minęło już trzynaście długich lat zespołu SILENTlive. Grupa od dłuższego
Go to Top