Gdzie są skarby Książa?

w Aktualności/Wałbrzych

Współpraca Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu doczekała się kolejnej odsłony. „Książ utracony, Książ ocalony” to projekt  badania strat wojennych kolekcji sztuki gromadzonej przez stulecia w Zamku Książ w Wałbrzychu. Badania zostaną dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-Jesteśmy bardzo zadowoleni z czteroletniej już współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Dzięki niej do Książa sukcesywnie powracają obrazy z dawnej kolekcji Hochbergów, które przez 70 lat znajdowały się w muzealnych magazynach, a dziś na powrót zdobią reprezentacyjne komnaty zamku- wyjaśnia prezes Zamku Książ, Anna Żabska. Dzięki projektowi Muzeum Narodowego we Wrocławiu „Książ utracony, Książ ocalony”, w który zaangażowani są oprócz  wrocławskich muzealników także pracownicy Zamku Książ w Wałbrzychu, w jednym miejscu zostanie zgromadzona wiedza na temat zaginionych książańskich skarbów.

W czasie II wojny światowej w Książu znajdowały się tysiące dzieł sztuki. Były to przedmioty gromadzone od średniowiecza, szczególnie bogate zbiory barokowe: obrazy, rzeźby, rysunki, grafika, stalle z chóru katedry w Linzu, rzemiosło artystyczne w tym niezwykle cenne okazy meblarstwa, gobeliny, dywany, bogaty zbiór orientaliów, boettgerowska porcelana, duże zbiory porcelany miśnieńskiej, berlińskiej, chińskiej i japońskiej. Wśród autorów prac z Zamku Książ byli m.in. Felix Anton Scheffler, Bernardo Strozzi, Pieter Mulier zw. Tempesta, Angelika Kaufmann. W bibliotece znajdowało się m.in. blisko 480 prac F. W. Sennewadta, a w Gabinecie Sztuki domniemana akwarela Albrechta Dürera i trzy rysunki tego artysty. Losy tych zasobów nie zostały nigdy dokładnie przebadane. Obecnie te dzieła sztuki rozproszone są na terenach Polski, Niemiec, Austrii i Rosji. Badania będą prowadzone pod kierunkiem dr Beaty Lejman, kustosza Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ich efektem będzie bezpłatna publikacja.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top