Głuszyczanie dla Niepodległej

w Głuszyca/Region

Msza Św. za Ojczyznę sprawowana w kościele pw. NMP Królowej Polski, uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Solidarności oraz koncert w Centrum Kultury to wydarzenia, w który uczestniczyli mieszkańcy Głuszycy oraz gminne władze samorządowe w dniu 11 listopada, by upamiętnić setną rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dzień wcześniej świętowano w Głuszycy w sposób aktywny – mieszkańcy wzięli udział w marszu nordic –walking oraz w niepodległościowym rajdzie rowerowym.

Głuszycka Orkiestra Dęta zapewniła uroczystą oprawę Mszy św. i towarzyszyła także w czasie oddania hołdu pomordowanym i prześladowanym za wolną Polskę przy Pomniku Solidarności, gdzie przy akompaniamencie orkiestry wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. O potrzebie pamiętania o rodakach walczących i poświęcających swe życie za Ojczyznę mówił burmistrz Roman Głód przy składaniu kwiatów pod Pomnikiem Solidarności: „Stojąc w tym symbolicznym miejscu na terenie naszej Gminy – naszej „małej Ojczyzny”, wspominamy nie tylko sam moment odzyskania wolności. Pragniemy oddać hołd naszym rodakom, wielu pokoleniom naszych przodków – tym znanym i bezimiennym bohaterom narodu polskiego, walczącym i oddającym swe życie za wolną Ojczyznę”. Popołudniową uroczystość zorganizowaną w głuszyckim Centrum Kultury uświetnił koncert zatytułowany „Piosenka jest dobra na wszystko”. W radosny nastrój świętowania Odrodzenia Polski wprowadziły zebranych utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu : Joanny Niewęgłowskiej (wokal) i Roberta Delegiewicza (wokal) oraz Pawła Stuczyńskiego (fortepian), Przemysława Mielczarka (gitara basowa) i Mateusza Bednarczyka (perkusja). Przed koncertem Burmistrz Głuszycy Roman Głód w swoim przemówieniu wspomniał o tożsamości narodowej, która przetrwała w trudnych czasach niewoli, o okolicznościach towarzyszących Odzyskaniu Niepodległości oraz o wielu zagrożeniach, z którym musiała się borykać nasza Ojczyzna w czasie ostatnich stu lat niepodległości. –Niech co roku 11 listopada będzie prawdziwym świętem wszystkich Polaków. Jako spadkobiercy wspaniałych tradycji, musimy kultywując przeszłość, dbać wspólnie o przyszłość wolnej Polski– dodał burmistrz Głuszycy.

Przypomnijmy, że świętowanie Stulecia Niepodległości w Gminie Głuszyca obfitowało w bieżącym roku w wiele wydarzeń. Zorganizowano konkurs pięknego czytania oraz konkurs poezji religijno-patriotycznej im. Oli Wróblewskiej. Głuszycka Orkiestra Dęta zagrała dwa koncerty „Dla Niepodległej”- 3 maja i 1 sierpnia. Głuszyczanie brali udział w „Narodowym Czytaniu” „Przedwiośnia”. Odbył się wernisaż Henryka Janasa „Tu jest mój dom”. W grudniu czeka nas  jeszcze w ramach obchodów stulecia Niepodległości premiera spektaklu Głuszyckiej Grupy Teatralnej. 1 i 15 grudnia zapraszamy  na spektakl „Dzieci Czarnych Orłów” – zadanie sfinansowane ze środków Powiatu Wałbrzyskiego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Głuszyca

Przeniosą urząd

Trwa remont budynku po byłym Zespole Szkół przy ul. Parkowej 9. Po

Mistrzowskie spotkanie

Powiat Wałbrzyski nagradza sportowe sukcesy mieszkańców. Szczególnie tych młodszych.
Go to Top