Góry Bez Brawury

w Aktualności

#GóryBezBrawury to nowa akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wspierana przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zachęca do zachowania bezpieczeństwa i rozwagi podczas górskich wędrówek w regionie.

Jedną z niewielu dostępnych dziś rozrywek, które ostatnio zyskały na popularności, są jednodniowe wycieczki w góry. Zimowe spacery niestety często kończą się wypadkami spowodowanymi brakiem rozwagi i niepotrzebną brawurą. Jak informują GOPR-owcy w ubiegłym roku, tylko na terenie działania Grupy Sudeckiej, czyli w Sudetach Wschodnich i Środkowych, wypadków było aż 300. W tym sezonie z nart przesiedliśmy się na sanki i jabłuszka, a te, używane na niewłaściwym terenie, mogą być niebezpieczne. Mamy także nową modę na suche, górskie morsowanie, czyli wycieczki na szczyty w krótkich spodenkach, które dla wielu mogą być po prostu groźne dla zdrowia. Kampania #GóryBezBrawury ma na celu przede wszystkim edukację i przypomnienie turystom o zasadach bezpieczeństwa.

W całej Polsce pracuje 7 grup GOPR, dwie z nich – Grupa Sudecka  (obszar działania: Sudety Wschodnie i Środkowe)  oraz Grupa Karkonoska  (Sudety Zachodnie), dbają o nasze bezpieczeństwo na Dolnym Śląsku.  Wraz z Grupą Sudecką GOPR Urząd Marszałkowski przygotował poradniki, które przypominają główne zasady bezpieczeństwa w górach. To seria filmów, artykułów, komunikatów i postów w mediach społecznościowych dotycząca odpowiedniego przygotowania i zachowania w trakcie górskich wycieczek pod hasłem #GóryBezBrawury. – Wybierzmy dostosowany do naszego doświadczenia i kondycji cel, w domu zaplanujmy wycieczkę, przejrzyjmy mapę, przeczytajmy przewodniki, zapytajmy o radę doświadczonych znajomych. Bądźmy świadomi jakim szlakiem idziemy, jakie są przewyższenia i gdzie będziemy mogli się schronić. Zapoznajmy się z prognozą pogody – podpowiada Jacek Koziarek, ratownik i prezes zarządu Grupy Sudeckiej GOPR.

W ramach akcji zachęcamy również do rekrutacji do sudeckiej GOPR, która poszukuje ochotniczych ratowników do zespołu. Jeśli kochasz góry, umiesz jeździć na nartach, chcesz pożytecznie spędzić czas pomagając innym, a dodatkowo mieszkasz w pobliżu rejonu działania grupy dołącz do ochotniczej służby ratowniczej w strukturach Grupy Sudeckiej GOPR! Kandydat starający się o przyjęcie do służby ochotniczej musi mieć ukończone 18 lat oraz minimum średnie wykształcenie. Aby zostać przyjętym w szeregi kandydatów na ratowników Grupy Sudeckiej GOPR należy złożyć następujące dokumenty i oświadczenia najpóźniej do 26 lutego 2021. Informacje dostępne na stronie wałbrzyskiego GOPR-u.

DEKALOG BEZPIECZEŃSTWA W GÓRACH

  1. Sprawdzić teren, który chcemy przemierzyć
  2. Dobrze rozplanować trasę (czas dojazdu i wejścia, poznanie szlaków, przewyższeń, możliwości schronienia na szlaku)

III. Sprawdzić prognozę pogody

  1. Przygotować się fizycznie
  2. Zadbać o wyposażenie
  3. Jeśli jest to możliwe, nie wychodzić w góry samotnie

VII. Mieć ze sobą ekwipunek: plecak, odpowiednie do panujących warunków obuwie, ubranie chroniące przed opadami i wiatrem, zapasową ciepłą odzież, podręczną apteczkę, prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, telefon komórkowy – z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi, w okresie zimowym czapkę i rękawiczki, na trudniejsze szlaki zimą czekan i raki (niezbędne odpowiednie przeszkolenie)

VIII. Znać numery ratunkowe GOPR

  1. Zainstalować aplikację RATUNEK
  2. W sytuacji zagrożenia nie obawiać się prosić o pomoc

Tags:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top