Gotowi do święceń

Gotowi do święceń

w Region

W tym roku w Diecezji Świdnickiej tylko trzech diakonów otrzyma świecenia prezbiteriatu i zostanie księżmi.

Dzierżoniów – św. Jerzego, Zgorzelec – św. Józefa Robotnika, Kiełczów – Matki Bożej Różańcowej:w tych parafiach w niedzielę, 23 maja odbędą się Msze święte prymicyjne trzech nowowyświęconych księży Diecezji Legnickiej. To będzie wyjątkowy dzień dla Marcina Januszkiewicza, Michała Jelonka i Romana Lubańskiego.

– Każdy rok jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowa jest ta grupa, kończąca formację seminaryjną – mówi ks. Tadeusz Chlipała, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. – W ubiegłym roku pożegnaliśmy więcej diakonów, więcej tez ich zapewne będzie w roku przyszłym. Teraz święcenia prezbiteriatu przyjmie trzech diakonów. Należy dziękować Bogu za każdego z tej trójki.Ten rok jest rzeczywiście wyjątkowy: nie dość, że kończy go trzech diakonów, to jeszcze każdy z nich pochodzi z innej diecezji. dk. Marcin Januszkiewicz to reprezentant archidiecezji wrocławskiej, dk. Michał Jelonek – świdnickiej, a dk. Roman Lubański – legnickiej.- Wszyscy jednak po świeceniach będziemy pracować w diecezji świdnickiej – zapewniają, choć nie wiedza na razie dokładnie, do służby w której parafii skieruje ich biskup świdnicki, ks. Ignacy Dec. Dziś dni zaledwie dzielą ich od ostatnich przed święceniami prezbiteriatu rekolekcji. Po nich czekają ich święcenia w katedrze (w sobotę, o godz. 10.00), a dzień później, w niedziele – msze prymicyjne w parafiach.

– Będziemy mieli tremę – mówi zgodnie cała trójka.

O los diakonów nie martwi się jednak rektor seminarium, ks. Tadeusz Chlipała.

– Są dobrze przygotowani. Gdyby tak nie było, nie byliby wyświęceni – śmieje się ksiądz rektor.- Wierzę, że dadzą sobie radę na pracach w parafiach.

Podobnego zdania jest biskup Adam Bałabuch.

Cieszę się z każdej osoby, która kończy nasze seminarium – podkreśla ksiądz biskup. – Naukę kończą doskonale przygotowani i uformowani.

Na razie nie wiadomo, dokąd trafią najmłodsi księża w naszej diecezji.

– Decyzje o tym podejmie biskup Ignacy Dec. Będzie ona znana około połowy czerwca – zapowiada ks. bp Adam Bałabuch.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Kolejne drogi do remontu

Droga do gruntów rolnych w Grzędach Górnych zostanie poddana przebudowie na długości

W trosce o bezpieczeństwo

Grupa Sudecka GOPR  przeprowadzała cykl ćwiczeń w zakresie ewakuacji i transportu ludzi,
Go to Top