Gwiazdy w Uzdrowisku

Gwiazdy w Uzdrowisku

w Aktualności

Przed nami kolejny, drugi Festiwal Krystyny Jandy w Szczawnie – Zdroju. Wydarzenia, które przyciąga setki osób, a patronat nad nim ma m.in. nasz portal. Co czeka nas tym razem? Czy obok Krystyna Jandy pojawia się inne gwiazdy? Rozmowa z Pawłem Skrzywankiem, prezesem Uzdrowiska Szczawno – Jedlina.

– Pierwsza edycja festiwalu Krystyny Jandy odbiła się szerokim, a co najważniejsze, bardzo pozytywnym echem. Moim zdaniem nie powinno się zmieniać tego, co sprawnie działa i funkcjonuje. Dlatego konwencja kolejnego festiwalu jest podobna. To będą cztery dni spotkań z Krystyna Jandą, którą pokażemy w różnych obliczach. Jako aktorkę teatralną, filmową, reżysera oraz osobę, która bierze udział w życiu publicznym prowadząc teatry. Chcemy pokazać Krystynę Jandę w jej codziennej, trudnej i ciężkiej pracy. Wiem, że czasami bywa kontrowersyjna w swoich wypowiedziach. Nie uciekam również od tego. Uważam, że osoby, które przebywają w Szczawnie – Zdroju powinny mieć możliwość zadawania pytań, dyskusji i polemizowania z naszą gwiazdą. Podobnie jak miało to niedawno miejsce w przypadku Daniela Olbrychskiego. Jedyną, ale chyba pozytywną różnicą będzie fakt, że Krystyna Janda wystąpi w dwóch, a nie jednym, jak miało to miejsce w ubiegłym roku, przedstawieniu teatralnym. Inaugurujemy Białą Bluzką, a następnie Ucho, gardło, nóż. Ponieważ chcemy, aby nasz festiwal łączył różne instytucje i organizacje, ten drugi spektakl odbędzie się w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. W piątkowy wieczór zapraszam na spektakl Krzysztofa Materny. W niedzielę natomiast zobaczymy na scenie Katarzynę Figurę. Aktorkę, która w pewnym momencie kariery została zaszufladkowana jako aktorka komediowa. Teraz wystąpi w spektaklu Kalina, opowiadającym o wielkiej Kalinie Jędrusik. Zobaczymy zatem próbę zmierzenia się z prawdziwą legendą.

Obok wydarzeń teatralnych w hali Domu Zdrojowego odbędą się również projekcje filmów z Krystyną Jandą. Wzorem zeszłego roku zapraszamy także na spotkania z jej przyjaciółmi. W tym roku gościem będzie m.in. Sławomir Pietras, który porozmawia o Marii Callas. Przypominam, że jesteśmy kilka dni po premierze spektaklu Maria Callas, gdzie Krystyna Janda wciela się w postać legendarnej diwy operowej. Dlatego to będzie wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się jak przygotowywała się do tej roli. Ponieważ po każdym spektaklu odbędą się spotkania z realizatorami i aktorami już dzisiaj zapraszam Państwa do udziału w tych wydarzeniach. .

– Pojawiają się głosy, że organizacja tego typu wydarzeń nie jest zadaniem Uzdrowiska Szczawna – Jedlina….

– Z punktu widzenia prawnego odpowiedź jest jednoznaczna. Uzdrowisko ma prawo organizować takie przedsięwzięcia. Ale rozumiem, że chodzi o coś innego….Decyzje o organizacji poprzedniej i tegorocznej edycji podjąłem tylko dlatego, że sponsorzy i wpływy z biletów pokrywają właściwie w stu procentach koszty. Mam świadomość, że ten festiwal, jak na szczawieńskie warunki, nie jest tanim przedsięwzięciem. Żądanie publicznego rozliczania się jest populizmem. Każdy, kto zarządza spółką wie, że obowiązuje mnie tajemnica handlowa. Zapewniam jednak, że w zestawieniu finansowym, które przedstawiam właścicielowi widać, iż nie ma pod tym względem żadnych przekroczeń. Na pierwszy festiwal Krystyny Jandy spółka wydała około 2 tysięcy złotych. Czy to naprawdę dużo? Chyba nie patrząc na korzyści wynikające z jego organizacji. Teraz żyjemy w czasie dyskusji o Złotym Pociągu, który przyciąga setki jak nie tysiące turystów. Proszę zobaczyć jak miasto skutecznie wykorzystuje ten fakt. Ja chciałbym, aby tak było wokół działań artystycznych i kulturalnych. Nie po to Hochbergowie wybudowali jeden z najpiękniejszych Teatrów w Europie, aby organizowane były tam wesela. Powinniśmy to miejsce wypełniać wielkimi wydarzeniami. Przykładem na to jest wspaniały festiwal Wieniawskiego. Co do naszego festiwalu. Mam generalnego sponsora jakim jest PZU. Bardzo mocno wspierają nas również Koksownia Victoria, Tauron oraz właściciele pensjonatów i hoteli w Szczawnie – Zdroju. Mamy szczęście, że na przykład Państwo Tomaszewscy z Dworzyska są zainteresowani rozwojem przestrzeni festiwalowej, co będzie można wykorzystać w przyszłym roku. Tym, którzy usiłują nas krytykować powiem krótko, Przyjdźcie i zobaczcie. Zapewniam Was, że mamy wiele pomysłów, które będziemy realizować jeśli tylko pojawią się kolejni sponsorzy. To nasz obowiązek. Dzisiaj kuracjusz, który przyjeżdża na kilkudziesięciodniowy turnus ma możliwość korzystania z około 60 wydarzeń. Zarówno kulturalnych, jak i sportowych czy turystycznych. Dlatego nikt nie przekona mnie, że mam tego nie robić.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Srebrny Krzyż dla starosty

Krzysztof Kwiatkowski, starosta powiatu wałbrzyskiego został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi .

Pierwszy etap wykonany

Blisko 3,2 mln złotych kosztować będzie przebudowa drogi powiatowej nr 3383D- ul.

Powiat pomaga

Żarowski Eletrolux przekazał powiatowi wałbrzyskiemu zmywarkę. Sprzęt trafił do miejsca, gdzie przebywają

Toyota z pomocą Ukrainie

Aż230 obywateli Ukrainy pracuje łącznie w fabrykach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.
Go to Top