Historyczne bitwy w Świdnicy

Historyczne bitwy w Świdnicy

w Region

Blisko 120 wojów z Polski i Czech przyjedzie do Świdnicy na III rekonstrukcje historycznych bitew. Rozbiją obozowisko i stoczą liczne walki. Imprezę zaplanowano od piątku do niedzieli (4-6 czerwca).

Wtedy Świdnica po raz kolejny przeniesie się w czasie kilkaset lat wstecz. Jak przed laty pojawią się wojowie, rycerze i żołnierze minionych epok – od X do XX w. Będzie można oglądać: pokazy walk rycerskich i ćwiczeń, musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach. Nie zabraknie zawodów w strzelaniu z łuku, tańców i zabaw, kramów kupców i rzemieślników. Imprezę zakończy inscenizacja bitwy o Świdnicę w wykonaniu oddziałów osiemnastowiecznych z Polski, Czech i Niemiec. Imprezie towarzyszyć będą koncerty, przestawienia teatralne i prezentacje. 

*** III Rekonstrukcja historycznych bitew – Świdnica 2010

Data: 4 czerwca (piątek)

Miejsce: teren OSiR, ul. Śląska

Czas:

godz. 16.00 – Teatros Show: Piotruś Pan i Jego Przyjaciele – przedstawienie dla dzieci,godz. 17.00 Blok Taneczny: Zespół Pieśni i Tańca JUBILAT, Mały JUBILAT, The Second,godz. 19.00 Teatr Muzyczny FRANT: Frantowska Biesiada,godz. 21.00 The FLORETS: gotyk rock. Data: 5 czerwca (sobota)

Miejsce: teren OSiR, ul. Śląska

Czas:

godz. 09.30 przemarsz grup historycznych do Rynku,godz. 10.00 prezentacja uczestników i koncert orkiestry dętej,godz. 11.00 przemarsz grup na teren obozu OSiR,godz. 11.30 otwarcie obozu żołnierskiego dla zwiedzających,godz. 14.00 pokaz walk i ćwiczeń rycerskich – grupy wczesnośredniowieczne,godz. 15.00 musztra w wykonaniu oddziałów z XVIII wieku,godz. 16.00 Teatros Show: Schoko Koko – przedstawienie dla dzieci,godz. 17.00 pokaz walk i ćwiczeń rycerskich – grupy późnośredniowieczne,godz. 18.00 oblężenie Świdnicy – inscenizacja bitwy,godz. 19.00 Blok kabaretowy: Improwizowana Komedia Absurdu -Tomasz Nycz,godz. 19.30 Sony Big Band,godz. 20.30 CASTLE DREAMS – gwiazda wieczoru. Imprezy towarzyszące: prezentacje starych zawodów, pokazy życia obozowego, gry i zabawy historyczne oraz przaśne potrawy Data: 06.06.2010 (niedziela)

Miejsce: Rynek

Czas:

godz. 10.00 – 11.00 przemarsz przez Rynek i podpisanie traktatu pokojowego. *** Informacje i ostrzeżenia dla widzów III Rekonstrukcji historycznych bitew:

parking przy ul. Śląskiej (naprzeciwko OSiR) będzie wyłączony z ruchu. Osoby wybierające się własnym pojazdem zachęcamy do korzystania z miejsc postojowych przy hali sportowej przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej oraz na terenach zielonych po drugiej stronie ulicy, a także przy al. Brzozowej;wybuchy podczas rekonstrukcji generują duży hałas. Prosimy o ostrożność, a przede wszystkim o niezabieranie zwierząt oraz małych dzieci. ***

Historia

Świdnica to jedno z najstarszych i najważniejszych miast na Dolnym Śląsku. Ufortyfikowane już w XIII w. wielokrotnie było oblegane i zdobywane. W XVIII wieku wokół miasta powstała potężna pruska twierdza. Boje o nią toczyły wojska pruskie, austriackie, bawarskie, wirtemberskie i francuskie. Najkrwawsze walki toczyły się w czasie wojny siedmioletniej (1756-1762), a ostatnie oblężenie Świdnicy miało miejsce 1807 r.

Król Fryderyk II (po przejściu Śląska w ręce pruskie) wyznaczył miastu bardzo ważną rolę w systemie twierdz broniących Śląsk od południa. W połowie XVIII w. rozpoczęto przebudowę dawnych murów miejskich oraz budowę drugiego pasa umocnień – wysuniętych fortów i redut. Rozwój artylerii i doświadczenia płynące z kolejnych oblężeń wymusiło na budowniczych powstanie kolejnych dzieł obronnych – flesz i hangarów. Jednocześnie rozbudowywano system podziemnych chodników kontrminowych, wychodzących daleko w przedpole twierdzy. Trwało to aż do roku 1807, kiedy to Francuzi po zdobyciu twierdzy wysadzili większość umocnień. W latach późniejszych kilkakrotnie planowano odbudowę twierdzy, jednak nigdy nie zostało to zrealizowane. W 1866 r., po zwycięskiej wojnie z Austrią, Świdnicę ogłoszono miastem otwartym, a w roku następnym rozpoczęto rozbiórkę pozostałych umocnień. Z fortyfikacji średniowiecznych i twierdzy fryderycjańskiej, zachowały się do dziś m. in. niewielkie fragmenty murów miejskich, kaponiery i kazamaty bramne, magazyny prochowe, fragment wielkiej kazamaty mieszkalnej oraz część budynków koszarowych i magazynów. Najlepiej zachowanym dziełem potężnej niegdyś twierdzy jest Flesza Nowomłyńska. *** III rekonstrukcje historycznych bitew są imprezą organizowaną w ramach projektu „Rekonstrukcje historyczne wspólnym produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza", który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCz – RP 2007-2013. W projekcie uczestniczą partnerzy z Czech i Polski. Partnerami projektu po stronie polskiej są: Gmina Miejska Kłodzko, Gmina Kędzierzyn-Koźle, Gmina Nysa, Gmina Stoszowice i Gmina Miasto Świdnica, a po stronie czeskiej: Miasto Jaromierz, Miasto Kraliki, Miasto Zlate Hory oraz stowarzyszenie pod nazwą „Komitet w sprawie zachowania pamiątek z wojny z roku 1866".

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Z wizytą u jubilatów

Pary, które obchodziły w ubiegłym roku jubileusz 50-lecia małżeństwa, a z niezależnych

święto policji

W Starych Bogaczowicach odbyła się uroczysta msza święta w intencji policjantów i

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy

Nowe drogi

Kolejne drogi transportu rolnego w gminie Czarny Bór zostaną poddane przebudowie.

Kolejna inwestycja wykonana

Zakończyły się prace związane z wykonaniem drenażu opaskowego budynku internatu Młodzieżowego Ośrodka
Go to Top