Hollywood na plakacie

Hollywood na plakacie

w Kultura

Robot C3PO, Robert Redford, czy Jack Nicholson – to tylko niektóre słynne postaci, związane z hollywoodzkimi produkcjami, które podziwiać możemy w wałbrzyskiej „Bibliotece Pod Atlantami” . Na ścianach galerii, do końca kwietnia prezentowana będzie ekspozycja „Amerykański film na polskim plakacie”, czyli kilkadziesiąt dzieł pochodzących z lat 60, 70 i 80-tych.

Plakaty ukazują zupełnie inne podejście do promocji zachodniej kinematografii w latach socjalizmu. Filmowe afisze nie przedstawiały kadrów z hollywoodzkich produkcji, czy grafik z sesji zdjęciowych amerykańskich gwiazd. Plakaty były interpretacją szczątkowych informacji jakie posiadał artysta. Twórca bazował na własnej inwencji, często nie znając treści i fabuły filmów, które przez żelazną kurtynę przedzierały się nawet po kilku latach. – To opóźnienie było najmniejsze w połowie lat 70-tych, choć już wtedy wynosiło około roku. Na początku lat 80-tch zmieniło się to jeszcze bardziej na nasza niekorzyść. Polacy musieli czekać nawet trzy lata, by obejrzeć amerykańską produkcję – wspomina Cezary Kasiborski z Biblioteki „Pod Atlantami”.Dzięki wystawie możemy przypomnieć sobie arcydzieła amerykańskiej kinematografii z lat 60, 70 i 80-tych. Wśród kilkudziesięciu plakatów możemy dostrzec afisze promujące „Rockiego”, „Bliskie spotkania 3-go stopnia”, „Odyseję kosmiczną 2001”, „Planetę Małp”, czy „Dziecko Rosemary”. Dzieła należące do tak zwanej „Polskiej Szkoły Plakatu” są cenione przez krytyków i kolekcjonerów oraz osiągają imponujące kwoty na licznych aukcjach. 

– W galerii nie mamy może najwartościowszych eksponatów, w zbiorach znalazł się jednak kultowy plakat z „Gwiezdnych Wojen” . W ogóle filmy science – fiction są tutaj bogato prezentowane, podobnie jak kino katastroficzne, które w latach 70-tych święciło triumfy – przyznaje Cezary Kasiborski. Eksponaty zostały udostępnione przez Dział Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich we Wrocławiu. Wystawę możemy podziwiać do końca kwietnia tego roku w galerii Biblioteki Pod Atlantami.

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,

To był ich dzień

Bibliotekarze z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego uroczyście świętowali Dzień Bibliotekarza.
Go to Top