Houston mamy problem? Ależ nie...

Houston mamy problem? Ależ nie…

w Aktualności

Szkoła z powiatu wałbrzyskiego jako pierwsza w Polsce połączyła się za pomocą telemostu ze stacją kosmiczną. Na pytanie uczniów odpowiadał Don Pettit z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Na pomysł połączenia się ze stacją kosmiczną wpadli członkowie Wałbrzyskiego Koła Robotyki wraz z opiekunem Dariuszem Ciskiem. O możliwość realizacji swojego marzenia zabiegali blisko dwa lata. Po spełnieniu odpowiednich warunków oraz zaakceptowaniu przez NASA pytań, jakie przygotowali dla astronauty, nadeszła ta długo wyczekiwana chwila: 4 lutego br. między godziną 13 a 14 z powodzeniem nawiązali kontakt za pomocą linii telefonicznej najpierw z Belgią, potem z Kalifornią, a w końcu i z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). W ten sposób stali się też pierwszą szkołą w Polsce, która nawiązała kontakt z astronautami za pomocą telemostu ( w Polsce w ten sposób łączyło się tylko Centrum Nauki Kopernika w Warszawie). Podczas rozmowy z astronautą Donnem Pittem z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pytali o m.in. o to, jak astronauci spędzają czas wolny, jak często mogą kontaktować się z rodziną itp.

Opiekun koła, Dariusz Cisek, początkowo obawiał się o jakość połączenia: – Ale jestem mile zaskoczony, wszystko bardzo dobrze było słychać. Nie było żadnych szumów ani gwizdów – wyjaśniał i skromnie podkreślał, że połączenie ,,z kosmosem" to przede wszystkim sukces uczniów. W spotkaniu uczestniczył także Starosta Wałbrzyski Robert Ławski, który nie ukrywał radości z faktu, iż szkoła – dla której organem prowadzącym jest Powiat Wałbrzyski – nie tylko jest miejscem edukacji, ale także realizowania pasji przez uczniów. – Cieszę się, że ,,Energetyk" zapisze się w historii Polski jako szkoła, która pierwsza połączyła się ze stacją kosmiczną za pomocą telemostu, to duży sukces – komentował.

Połączenie z ISS o eksperyment edukacyjny polegający na krótkiej radiowej telekonferencji, jaka odbywa się ramach programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station). ARISS to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych – amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program ten jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej, a jego cel to popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem.

Łączność radiowa pomiędzy uczniami szkoły a Międzynarodową Stacją Kosmiczną była przeprowadzona dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA. ZSP ,,Energetyk" w Wałbrzychu był pierwszą szkołą w Polsce, która połączyła się ze stacją kosmiczną za pomocą telemostu, a dziesiątą, która w ramach programu ARISS w ogóle wzięła udział w radiowej telekonferencji w ramach szkolnego programu ARISS.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top