I Piknik Militarny – fotorelacja

w Aktualności/Galeria/Głuszyca

Przejażdżki pojazdami wojskowymi, pokaz specjalnie szkolonych psów grupy poszukiwawczej straży pożarnej, starcie czołgu z osobówką, prezentacja różnych formacji służb mundurowych czy  wojskowa grochówka – to tylko część atrakcji, jakie czekały na uczestników I Pikniku Militarnego w Głuszycy. Podczas dwudniowej imprezy organizatorzy zrealizowali największe marzenie Maksymiliana, który walczy z chorobą Niemanna-Picka typ C. Nastolatek po raz pierwszy opuścił wózek, na którym się porusza i wspólnie z tatą oraz członkami Garnizonu Górnośląskiego przejechał się czołgiem.

Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Szlakiem Riese prowadzona przez Ewelinę i Grzegorza Borensztajn, a partnerem wydarzenia gmina Głuszyca. Na zaproszenie Fundacji do Głuszycy przyjechał sprzęt wojskowy, który znajduje się w zasobach Garnizonu Górnośląskiego – Śląskiej Fundacji Pasjonatów Techniki Militarnej. Grupa, dzisiaj  licząca ponad 20 osób, została powołana do życia przez ludzi, dla których technika militarna to nie tylko pasja, ale przede wszystkim styl życia. Do Głuszycy przywieźli m.in. czołg T-55, PTS oraz BWP-1. O tym jak każdy z pojazdów zachowuje się w terenie mogli zobaczyć ci, którzy przybyli na piknik. Co więcej, każdy chętny mógł się nimi przejechać. – Nie chcieliśmy, aby te pojazdy wyłącznie stały. Naszym celem było sprowadzenie takiego sprzętu, którym mieszkańcy i goście mogliby się przejechać – podkreślali zgodnie organizatorzy Ewelina i Grzegorz Borensztajn z Fundacji Szlakiem Riese oraz Marek Pilarek z Garnizonu Górnośląskiego.  Przejazdy wojskowym sprzętem odbywały się na terenie po byłych zakładach bawełnianych ZPB PIAST nr 1. Kilkadziesiąt metrów niżej znajdowały się stoiska różnych formacji mundurowych, które przestawiały specyfikę swoich organizacji. Byli m.in. strażacy, policja, wojsko oraz różnego rodzaju grupy strzeleckie i miłośnicy militariów. Nie zabrakło także widowiskowego  pokazu umiejętności pracy psa z grupy poszukiwawczej, który zaprezentował m.in.  jak sprawnie porusza się po drabinie. Największą niespodzianką podczas wydarzenia była jednak realizacja marzenia chorego Maksymiliana, który porusza się na wózku przy pomocy drugiej osoby.  Nastolatek bardzo interesuje się militariami, a zwłaszcza pojazdami wojskowymi. Niestety, nigdy nie będzie mógł zostać czołgistą, o czym tak bardzo marzył. Dopadła go bowiem choroba Niemanna-Picka typu C . Jest nieuleczalną chorobą genetyczną, która powoduje u Maksa problemy z równowagą, napięciem mięśni oraz ruchami precyzyjnymi kończyn, jak również wywołuje u niego kłopoty z pamięcią i koncentracją. Trudności ma także z mówieniem i przełykaniem. Obecnie, aż 21 państw UE leczy chorych na NPC lekiem Miglustat, który opóźnia i łagodzi objawy choroby. Niestety w Polsce leczenie NPC nie jest objęte refundacją, a koszt miesięczny to 15 tysięcy złotych. Chłopiec zawsze marzył, aby przejechać się czołgiem i w sobotę udało mu się to zrealizować.  Członkowie Garnizonu Górnośląskiego zdjęli Maxa z wózka i zabrali na czołg. Razem z chłopcem zrobili honorowe dwa okrążenia, którym towarzyszył gromki aplauz wszystkich gości. Nie mniejsze brawa otrzymali pomysłodawcy budowy muzeum pojazdów militarnych, które już za około rok powinno być otwarte w Głuszycy, a o czym zakomunikowali podczas pikniku. Jak zapowiadają Ewelina i Grzegorz Borensztajn była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia edycja imprezy militarnej w Głuszycy.

(redakcja)

Czołg T-55 powstał przez modernizację czołgu T-54. Produkowany był w latach 1958-1981, a jego głównym uzbrojeniem była armata D-10T kal. 100 mm stabilizowana w dwóch płaszczyznach. Był produkowany w ZSRR, a także na licencji w Czechosłowacji i Polsce. Czołg T-55 był ówcześnie jedną z najlepszych konstrukcji w swojej klasie. W latach 80. XX wieku był wykorzystywany przez siły zbrojne 38 państw. Z polskiej armii wycofany został  w 2002 r.

PTS to dwuśrubowa jednostka pływająca na podwoziu gąsienicowym przeznaczona do przepraw desantowych m.in. artylerii (2 działa kalibru do 85 mm z obsługą, jedno działo kalibru do 122 mm z obsługą lub jedną haubicę do 152 mm z obsługą), kołowych i gąsienicowych ciągników artyleryjskich (po jednym wraz z obsługą), transporterów opancerzonych, pododdziałów desantowych, samochodów oraz innych ładunków o ciężarze nie przekraczającym 10 ton lub desantu złożonego z 72 żołnierzy z pełnym ekwipunkiem. Transporter PTS-2 razem z przyczepą pływającą P-PTS umożliwia jednoczesną przeprawę dział artyleryjskich wraz z ich ciągnikami. Pojazd posiada silnik wysokoprężny i może być wykorzysty­wany na rzekach przy szybkości prądu do 2,5 m/s oraz na morzu przy stanie wzburzenia do 4 stopni oraz sile wiatru do 8 stopni w skali Beauforta. Nośność transportera na lądzie wynosi 5 ton, na wodzie do 10 ton.

BWP-1 to bojowy wóz piechoty, który wprowadzony do uzbrojenia został w 1966 roku. By wówczas ł nowatorską konstrukcją i do dzisiaj uważany jest za pierwszy skonstruowany od podstaw i produkowany seryjnie bojowy wóz piechoty na świecie. BMP-1 jest bojowym wozem piechoty przeznaczonym do współdziałania z czołgami. Stanowi wyposażenie oddziałów piechoty zmechanizowanej. Jest zdolny do przewożenia piechoty, zapewniając jej zabezpieczenie przed pociskami broni ręcznej oraz wsparcie ogniowe, gdy przystępuje ona do działania poza pojazdem.

(źródło: wikipedia)

Organizator: Fundacja Szlakiem Resie.

Sponsorzy: Fundacja Agencja Rozwoju Przemysłu, P.U.H. „Kocyk” Andrzej Koc, Koksownia „Victoria”, Nadleśnictwo Wałbrzych, KSS Bartnica.

Partnerzy: Gmina Głuszyca, Garnizon Górnośląski, 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, -Komenda Miejska Policji Wałbrzych, Ochotnicza Straż Pożarna Głuszyca Górna, 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Wałbrzych, -Fundacja Galeria Techniki Lubar, Centrum Kultury MBP w Głuszycy, Stacja Demontażu Pojazdów Darwód Wałbrzych (dostarczyli pojazdy do zmiażdżenia), Stowarzyszenie Miłośników Militariów „Wesoła Trzynastka” (dokarmiali ekipę), Gatto Nero- Pogotowie kawowe, Związek Strzelecki im. Orląt Lwowskich Oddział Strzegom.

Pomagali: Klaudia, Kazimierz, Jarek, Kamil, ZUMiK, Wiktoria, Filip, Kaśka, Otylia, Wojtuś oraz cała ekipa wolontariuszy, którzy pomagali w przygotowaniach i dbali o bezpieczeństwo i porządek podczas Pikniku.

Garnizon Górnośląski reprezentowali: Marek Pilarek, Aneta Pilarek, Michał Pilarek, Marlena Pilarek, Kinga Pilarek, Liliana Pilarek, Zbigniew Domański, Piotr Domański, Jagoda Markiewicz, Mikołaj Ociepka, Szymon Maciejewski, Błażej Majewski, Henryk Sławański.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top