III Zlot Szlakiem Martyrologii

w Aktualności

– Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczny udział w tegorocznym zlocie. W tym roku obchodziliśmy 70-tą rocznicę zakończenia II wojny światowej i ewakuacji więźniów w marszach śmierci z podobozów KL Gross – Rosen. Podobozy rozmieszczone były również w okolicach Głuszycy, pracowali w nich więźniowie przy realizacji przedsięwzięcia „Riese” – mówił Mariusz Wojciechowski, komandor III Zlotu Szlakiem Martyrologii Osówka 2015.

Przemierzając miejsca pamięci, tereny byłych podobozów i miejsc związanych z budową „Riese”, 140 turystów podzielonych na cztery grupy, uczciło pamięć pomordowanych więźniów i pracowników przymusowych, którzy stracili zdrowie i życie przy realizacji militarnych wizji hitlerowskiego reżimu. Młodzież ze Świdnicy, Rościszowa, Głuszycy, Legnicy, Wrocławia i Wałbrzycha zapaliła znicze pamięci i uczestniczyła w marszu milczenia przez kompleks Osówka. Szczególną wytrwałością wykazała się grupa z Klubu Rowerowego PTTK Świdnica, którzy pokonali dystans ze Świdnicy przez Rogoźnicę do kompleksu Osówka. Z kolei najmłodszy uczestnik to młodziutki 8-miesięczny turysta, który z pomocą rodziców przebył trasę z Jedlinki na Osówkę. – Wyrazy uznania dla grupy seniorów z Głuszycy, którzy zawsze aktywnie uczestniczą w zlotach i rajdach głuszyckich. Dziękujemy uczestniczącym w zlocie uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuszycy i Technikum Obsługi Ruchu Turystycznego z Zespołu Szkół w Głuszycy za liczne przybycie. Dziękujemy 45 –osobowej grupie dzieci z koła turystycznego „To-Tu-To-Tam” z MDK Świdnica oraz uczniom z gimnazjum w Rościszowie, którzy po raz kolejny uczestniczą w zlocie oraz wszystkim turystom indywidualnym – mówili organizatorzy .

W tym roku na trasie zlotu obecni również byli pracownicy naukowyi Muzeum Gross-Rosen. Była wśród nich m.in. dr Dorota Sula, autorka wielu publikacji i książek przedstawiających życie więźniów w obozie Gross-Rosen. Podczas zlotu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pod nazwą ”Plakat upamiętniający ofiary II wojny światowej w moim regionie”. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyły: Julia Kmieć (I miejsce), Patrycja Małkowska (II miejsce), Zuzanna Pawłowska (III miejsce). Wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Kondracka, Amelia Auchim, Julia Grzelak. W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyła Weronika Brzezińska i wyróżniono pracę Dominiki Łyś.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Powiatowa baza coraz większa

Starosta Krzysztof Kwiatkowski i Marek Masiuk, członek zarządu Powiatu Wałbrzyskiego  odebrali kolejny

Inwestują w sprzęt

Dzięki środkom otrzymanym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Powiat Wałbrzyski rozbudowuje bazę
Go to Top