Kierowco - noga z gazu!

Kierowco – noga z gazu!

w Aktualności

Do 30 wypadków, w których obrażeń ciała doznało 40 osób, doszło w pierwszych dwóch miesiącach 2016 roku na drogach powiatu wałbrzyskiego.

Wśród tych zdarzeń 16 czyli ponad 53 % stanowią zdarzenia z udziałem pieszych w tym, aż 10 wypadków, to wypadki spowodowane przez kierujących, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych. W związku z powyższym wskazanym jest przypomnienie podstawowych zasad, przepisów które regulują zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym obszarze. Kierujący pojazdem,zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, a kierujący, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi na która wjeżdża. Ponadto przypominamy, że kierującemu pojazdem zabrania się m.in:wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, a także zatrzymywania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów przed tym przejściem lub przejazdem. Dotyczy to również sytuacji na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu. Zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem.

Analiza zaistniałych w rejonach przejść dla pieszych wypadków wskazuje, że szczególnie istotne jest bezwzględne przestrzeganie zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim na drogach o więcej niż jednym pasie ruchu w jednym kierunku gdzie kierujący pojazdami naruszają zakaz wyprzedzania dokonując tzw. „bez manewrowego" manewru wyprzedzania tj. wyprzedzają pojazd w rejonie przejścia dla pieszych, który porusza się w tym samym kierunku sąsiednim pasem ruchu co stwarza szczególne niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia dla pieszych znajdujących się na przejściu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy

Pomoc dla pszczelarzy

Do 30 czerwca 2021 r. pszczelarze mogą składać w biurach powiatowych ARiMR
Go to Top