Kobiety za kółkiem

Kobiety za kółkiem

w Sport

Prawie 30 mieszkanek naszego regionu spędziło Dzień Kobiet za kierownicą. Specjalne szkolenie w Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego było cennym prezentem z okazji ich święta i pierwszym krokiem świadomego poruszania się samochodem. Damskim zmaganiom na placu pod Toyotą towarzyszyło błękitne niebo i pełne słońce. Dobre warunki do jazdy jeszcze bardziej podgrzewały atmosferę rywalizacji. Panie nie kryły, że ich cel to nie tylko doskonalenie się, ale także zwycięstwo w akcji „Bezpieczny Kierowca 2014".

– Warto było poświecić kilka godzin z tej pięknej niedzieli, żeby podnieść swoje umiejętności, a co za tym idzie i bezpieczeństwo za kierownicą – podkreśla Justyna Pichowicz, która codziennie za kółkiem spędza kilka godzin, m.in. dojeżdżając do pracy i załatwiając rozmaite sprawunki. Jak sama twierdzi, nie wyobraża sobie życia bez auta. Po doświadczeniach ostatnich kilku lat, w których zawsze odbywało się specjalne szkolenie dedykowane paniom, ogromne postępy wśród uczestniczek kursów widzi Piotr Starczukowski, inicjator akcji „Bezpieczny Kierowca". Dostrzega też zaciętą rywalizację w damskim gronie o jak najlepsze wyniki w konkursie sprawnościowym. – Świadczy to m.in. o tym, że coraz częściej spotykamy się z kierowcami, także paniami, którzy nie tylko chcą się szkolić, ale zdecydowanie wygrać tytuł „Bezpiecznego Kierowcy" – zauważa szef Akademii Bezpiecznej Jazdy z Wałbrzycha. – Wielokrotnie już mówiłem i powiem jeszcze raz, że kobiety zazwyczaj jeżdżą bezpieczniej, co wynika z ich większej świadomości i odpowiedzialności za przewożonych pasażerów – bardzo często tych najmłodszych. Potrafią dostosować styl jazdy i prędkość do umiejętności. Nie powinniśmy rozróżniać kierowców ze względu na płeć , ale tak naprawdę to panie mają utrudnione zadanie z odnalezieniem właściwej pozycji za kierownicą, bo samochody skonstruowane są uniwersalnie i osoby szczególnie niższego wzrostu mają z tym problemy – zwraca uwagę Starczukowski.

Szkoleniowiec i szef Akademii Bezpiecznej Jazdy dostrzega też, że niestety to panie bardziej karnie stosują nauki wyniesione z okresu zdobywania prawa jazdy i powtarzają wyuczone błędy, dodając do tego nabyte złe nawyki. Tu najczęstsze jest choćby nadużywanie sprzęgła. Przez poczucie słabej pewności za kierownicą, to też panie częściej reprezentują na drodze postawę pełną obaw, lęków i kompleksów. Na szczęście też częściej niż panowie potrafią zdecydować się na szkolenie i podnoszenie umiejętności. -Mimo, że przyswajalność i podnoszenie umiejętności to cechy indywidualne, to jednak u kobiet bardzo szybko zauważam postęp umiejętności – mówi Piotr Starczukowski. – Pułapką, w którą wpada większość kierowców jest poczucie złudnego bezpieczeństwa. Kierujemy samochodem zapominając o tym, że na drodze zagrożeniem dla nas może być inny uczestnik ruchu np. pijany, chory czy brawurowy kierowca. Rozsądek, wysokie umiejętności stosowanie się do przepisów na pewno przyczynią się do podniesienia progu bezpieczeństwa w naszych samochodach – dodaje.

Następne spotkanie instruktorów Akademii Bezpiecznej Jazdy z kolejnymi grupami kierowców chętnych pogłębić swoją wiedzę i poprawić umiejętności już w dniach 22-23 marca. Do udziału można zgłaszać się m.in. za pośrednictwem strony www.bezpieczny-kierowca.pl. Finał konkursu „Bezpieczny Kierowca 2014", na który szykuje się naprawdę wiele atrakcji, odbędzie się w maju w Galerii Victoria. Zakończenie całej kampanii zaplanowane jest w Dniu Bezpiecznego Kierowcy, czyli 25 lipca. Hasłem przewodnim „Bezpiecznego Kierowcy" w 2014 roku jest „Stop pijanym kierowcom! Pijany nie może!

Akcja „Bezpieczny Kierowca" to cykl działań organizowanych przez Akademię Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego oraz fabrykę Toyota Motor Manufacturing Poland. Akcja powstała z myślą o kierowcach, których czasem gubi rutyna. Za nami już 8 edycji wałbrzyskich działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach bezpłatnych treningów, które prowadzone są cyklicznie od 2006 roku, każdy ma szansę poznać swoje błędy i otrzymać cenne wskazówki, jak eliminować groźne zachowania za kółkiem. Szkolenia prowadzone są na samochodach z Salonów Toyoty Jana Nowakowskiego. Warunek do udziału jest jeden. Trzeba posiadać prawo jazdy m.in. kategorii „B". Następnie należy wejść na stronę www.bezpieczny-kierowca.pl, wypełnić formularz zgłoszeniowy i mieć odrobinę szczęścia w losowaniu.Po 8 edycjach akcji liczba osób objętych autorskim programem dokształcania kierowców urosła do ok. 1700!

Laureaci konkursu „Bezpieczny Kierowca":2013 – Anna Żabska2012 – Marek Simkiewicz2011 – Zbigniew Marzec2010 – Krzysztof Wójtowicz2009 – Dariusz Trembowski2008 – Piotr Kotliński2007 – Tomasz Wach2006 – Łukasz Kozłowski

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Sport

Go to Top