"Kolejowy" Dzień dziecka

"Kolejowy" Dzień dziecka

w Aktualności

W sobotę 1 czerwca 2013 roku na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku odbędzie się Festiwal Zabytków Techniki, wielkie święto historycznych maszyn, pojazdów i przedmiotów, przy pomocy których opowiemy niesamowitą historię Jaworzyny Śląskiej, najbardziej kolejowego ze wszystkich miast.

– Opowieść zaczniemy w 1843 sceną inscenizującą ilustrującą przełomowe wydarzenie dla miasta, otwarcie linii kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzkiej. Następnie festiwal przeniesie się do siedziby Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Tutaj przeniesiemy się w jeszcze dalszą przeszłość, do lat 1756 – 1763; Wojny Siedmioletniej i stacjonowania w Jaworzynie Śląskiej regimentu armii Prus ( scena przygotowana zostanie m.in. przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Królewski Pruski Regiment Piechoty Alt Kreytzen". Wykorzystane zostaną mundury i uzbrojenie z epoki – m.in. muszkiety oraz armata).Następnie przedstawimy kolorowe lata 20 i 30. Kolejna scena związana będzie z dramatycznymi wydarzeniami 1945 roku – przyjazdem Polaków ze wschodu i wysiedleniami Niemców ( w scenie udział wezmą m.in. GRH Osiemnasty Kołobrzeski oraz GRH „Oka"). Na finał imprezy przeniesiemy się wprost w szalone lata 30-te. Podróż w czasie umożliwi nam wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa" z 1938 ( w tym roku obchodzimy rok J. Tuwima). Jako pierwsi w Polsce podejmiemy próbę ustanowienia rekordu we wspólnym, jednoczesnym czytaniu tego wiersza. Do udziału zapraszamy przede wszystkim dzieciaki- mówią organizatorzy. Ponadto zachęcamy mieszkańców miasta, gminy oraz powiatu , a także odwiedzających w ten dzień turystów do udziału w Festiwalu w stroju z epoki.Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku ogłasza konkurs na najciekawszą stylizację! Bilety wstępu na zwiedzanie Muzeum, przejażdżka zabytkowym parowozem, a także inne gadżety związane z Muzeum czekają dla najlepiej przebranych.

Przebrać się, ale jak?

Sumiaste wąsy, płaszcz obramowany futrem, frak, opaska na głowie, przylegająca do głowy czapka, perły, torebka, asymetrycznie włożony kapelusz, rękawiczki – tak naprawdę nie trzeba wiele zachodu, aby przygotować dla siebie ciekawy strój elegantki czy dżentelmena. Wystarczy poszperać na strychach i po piwnicach, zanurzyć się w starych kufrach, zajrzeć do second handów, a może nawet wyciągnąć coś z własnej szafy. Wystarczy pomysł i odrobina szaleństwa. Uwaga! Jeden element stroju np. czapka, szalik, peruka nie będzie traktowany jako przebranie, ale kilka dodatków zestawionych razem!

Poniżej program

Ramowy program Festiwalu Zabytków Techniki*

1. Otwarcie linii Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzkiej w rocznicę 170-lecia powstania.

Gdzie: Peron 2 stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej Godziny: 11.00 – 12.00 Wstęp wolny!

2. Obóz wojsk pruskich – Königszelt

Gdzie: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, Towarowa 4, Jaworzyna Śl. Godziny: 13.00 – 14.00 Wstęp: 15,00 zł / os*, Dzieci do 12 roku życia bezpłatnie!

3.Lata 20-te i 30-te Gdzie: j/w Godziny: 14.00 – 15.00 Wstęp: j/w

3. Przesiedlenia

Gdzie: j/w Godziny: 14.00 – 15.00 Wstęp: j/w

4. Tuwimiada

Gdzie: j/w Godziny: od 16.00 Wstęp: j/w*Ramowy program Festiwalu Zabytków Techniki ma charakter poglądowy. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany czasu ich rozpoczęcia, trwania, zakresu i miejsca oraz warunków udziału. Do odwołania poszczególnych scen włącznie.** Opłata za bilet jest opłatą za wstęp do Muzeum i obejmuje wszystkie sceny.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top