Koncepcja Trzech Teatrów

Koncepcja Trzech Teatrów

w Aktualności

O planach rozwojowych Teatru w Szczawnie Zdroju, czekających nas wydarzeniach w sezonie wiosenno – letnim, oraz zmianach w placówce. Rozmowa z nową dyrektorką tej instytucji, Marzeną Sobczyk.

– Jakie innowacje, czekają dla odbiorów Teatru Zdrojowego? Czy placówka zmieni się diametralnie, czy zamierza Pani kontynuować misję swojego poprzednika?

– Startując w konkursie na to stanowisko, oczywiście miałam przygotowaną koncepcję, w jakim kierunku ta placówka powinna się rozwijać. Jestem mieszkanką Szczawna Zdroju, uczestniczę również sama w wydarzeniach tutaj organizowanych. Wiem zatem, czego od tej instytucji oczekiwałam. Swoją wizję zapisałam jako „Koncepcję trzech teatrów". Te obszary to: kreujący życie kulturalne, integrujący mieszkańców, kuracjuszy i turystów, a także edukacyjny. Nie wyobrażam sobie, aby teatr nie miał przygotowywać do świadomego odbioru kultury.

– Szczawieński teatr dostosowany był raczej ze swoją ofertą do osób dorosłych oraz kuracjuszy. Czy jednak również młodzież i dzieci mogą liczyć na to, że w placówce znajdzie się miejsce dla nich?

– Chcę przede wszystkim ożywić teatr, oraz doprowadzić do tego, że będzie otwarty również w godzinach popołudniowych. Nie będzie może pełnił roli stricte „Domu Kultury", ale jego scena będzie dostępna dla młodych, utalentowanych i ambitnych osób. Chcę żeby dobrze się w nim czuły osoby, które marzą o spełnieniu swoich ambicji aktorskich, muzycznych oraz z wszelkiego rodzaju dziedzin artystycznych. Planuję od września uruchomić warsztaty teatralne, które będą prowadzone przez specjalistę. Pragnę również wykorzystać salę kameralną w tetrze, by mogły odbywać się tutaj wernisaże i wystawy oraz spotkania z artystami.

– Nie sposób nie dostrzec piękna przyrody uzdrowiskowej. Deptak, parki, „muszle" koncertowe – to infrastruktura, która ma olbrzymi potencjał. Czy planuje Pani wykorzystać te walory, do przeprowadzenia imprez plenerowych?

– Nie wyobrażam sobie, by nie skorzystać z tych naturalnych atutów. Sama jestem wielką amatorką wydarzeń plenerowych, ale z gatunku kultury wysokiej. Chodzi tutaj przede wszystkim o koncerty operowe, czy filharmoniczne. Już mamy plany co do takich wydarzeń. Co sobotę i niedzielę, w sezonie letnim, takie koncerty będą się odbywały. Chcemy również wykorzystać dobre relacje z uzdrowiskiem Szczawno – Jedlina. Mam nadzieję, że Teatr Zdrojowy, będzie naprawdę widoczny w sezonie wiosenno – letnim, oraz jesienią, kiedy przeniesiemy się do pięknej, odrestaurowanej sali.

– Dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Wojskowi w powiecie

Na zaproszenie starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego ziemię wałbrzyską odwiedzili  żołnierze z 12 Szczecińskiej

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy
Go to Top