Koncertowo w A"Propos

w Kultura

Trzy ciekawe koncerty czekają nas w wałbrzyskim klubie muzycznym A"Propos.

11 czerwca 2010, godz. 20.00 Kattorna Europejska świadomość muzyczna i kontakty z amerykańską tradycją jazzową są najważniejszym spoiwem muzyki kwintetu Kattorna. Zespół powstał w lutym 2005 roku w Berlinie, gdzie koncertował w ramach multimedialnego projektu z muzyką Krzysztofa Komedy. Twórczość Komedy wywarła silne piętno na brzmieniu zespołu. Niewiele ponad 2 miesiące od momentu powstania, Kattorna zwyciężyła w „Europejskich Integracjach Muzycznych", co stało się początkiem sukcesów na kolejnych festiwalach: "Nadzieje Warszawy" i "Berlin Jazz & Blues Award", po których zespół po raz pierwszy wszedł do studia by zrealizować płytę promocyjną. Inne nagrania Kattorny ukazały się na najlepiej sprzedających się składankach jazzowych: "The Best of Polish Smooth Jazz". Materiał na płycie „Straying To The Moon" jest wynikiem dojrzewania zespołu oraz koncepcji muzycznej opartej głównie na kompozycjach pianisty Łukasza Pawlika.Muzycy koncertują w znanych klubach jazzowych Polski i Niemiec, są zapraszani na festiwale jazzowe w kraju i za granicą, jak „Sounds No Walls" w Berlinie , „Ancona Sumer Jazz" we Włoszech, czy „Festiwal Piwnicy Pod Baranami" w Krakowie i „Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych" w Kaliszu. Skład zespołu:Dawid Główczewski – saksofon altowy i sopranowyGrzegorz Rogala – puzonŁukasz Pawlik – fortepianMax Nauta-Simonsen – kontrabasKrzysztof Szmańda – perkusja Bilety: 25 zł przedsprzedaż, 35 zł w dniu koncertu.

19 czerwca 2010, godz. 20.00 Chopin Project Zapraszamy na koncert Chopin Project. Muzyka Chopina ciągle inspiruje zespół do odkrywania nowych przestrzeni. Projekt jest opracowaniem wybranej części utworów Chopina i stworzeniem form otwartych, form swobodnej wypowiedzi, najbliższej jazzowej stylistyce z uwzględnieniem improwizacji.Po latach przemyśleń nad muzyką Fryderyka Chopina, w trakcie realizacji różnych projektów muzycznych, wśród muzyków powstała pokusa zmierzenia się z Jego twórczością. Zadanie trudne i ambitne. Muzycy podeszli do tematu poważnie, gdyż muzyka Chopina jest bliska ich sercom. Nie stworzyli banalnej przeróbki. Zdając sobie sprawę ze skali trudności tego pomysłu, włożyli w niego całą swoją wiedzę, talent i doświadczenie. Projekt, choć różni się diametralnie od Chopinowskiego oryginału, w zamierzeniu jest hołdem dla naszego wielkiego twórcy, próbą udowodnienia, iż jego muzyka jest ponadczasowa, wielorodna stylistycznie, nawet ponadnarodowa…Skład zespołu: Jarosław Kostka – fortepian, Jan Adamczewski – saksofon, Przemysław Jarosz – perkusja, Jakub Olejnik – kontrabas Bilety: 25 zł przedsprzedaż, 35 zł w dniu koncertu.

24 czerwca 2010, godz. 20.00Dorota MiśkiewiczCAMINHOWybitnie uzdolniona wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów.Urodziła się w muzycznej rodzinie Miśkiewiczów (ojciec – Henryk Miśkiewicz, to znany saksofonista jazzowy, brat Michał – perkusista zespołu Marcin Wasilewski Trio, nagrywający dla ECM). Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec. Pierwsze nagrania studyjne i telewizyjne rozpoczęła będąc jeszcze w liceum.Współpracowała z największymi gwiazdami muzycznego show-businessu: m.in. Tomaszem Stańko, Nigel"em Kennedy, Grzegorzem Turnauem, Wojciechem Młynarskim, Ewą Bem, Janem „Ptaszynem" Wróblewskim, Anną Marią Jopek (m.in. projekty z Patem Metheny i Mino Cinelu) i innymi.Rok 2006 zaowocował ekskluzywnym nagraniem duetu z Cesarią Evorą na krążek „Rogamar", który szybko osiągnął status „złotej płyty". Otrzymała tym samym swoistą legitymację do światowej kariery, będąc, jako jedyna polska wokalistka oprócz Kayah, zaproszona do wspólnego nagrania utworu z królową Wysp Zielonego Przylądka.Kilkakrotnie występowała na Festiwalu w Opolu (Debiuty "96, Premiery "04 oraz Premiery "08, a także podczas koncertu „Swiat w obłokach" poświeconego Markowi Grechucie). Pojawiała się również na wielu innych festiwalach m.in. Jazz Jamboree ("97, "01, "04), Ingolstaedter Jazz Tage, Jazz Rally w Dusseldorfie, Edynburg Jazz & Blues Festiwal, Ladies Jazz Festiwal.Artystka o niepowtarzalnym, charakterystycznym stylu i muzycznej ekspresji, której znakiem rozpoznawczym są nastrojowe, liryczne kompozycje balansujące na granicy jazzu i wyrafinowanego popu. Na jej płytach odnaleźć można kobiece, pełne zmysłowości ballady, delikatne bossanovy, klimaty etniczne, ale i ostrzejsze rockowe nuty.Wyróżnia się elegancją i skromnością. Łagodna na płytach, bywa drapieżna na koncertach, charyzmatyczna na scenie, błyskawicznie nawiązuje kontakt z publicznością, a jej głos jest tak urodziwy jak ona sama.Jako kompozytorka i autorka tekstów Dorota ujawniła się już w 2002 roku, kiedy wydała płytę "Dorota Miśkiewicz Goes To Heaven – Zatrzymaj się" (nominacja do Fryderyka w kategorii jazzowy album roku).W październiku 2005 ukazała się jej kolejna solowa płyta "Pod rzęsami", która odmieniła nieco życie tej elitarnej wokalistki przynosząc jej sporą popularność.Po długim oczekiwaniu, 22. września 2008 na rynku pojawia się „Caminho" (Sony BMG). Na nowym albumie Dorota łączy jazz ze szlachetną piosenką i swoim własnym, wyjątkowym stylem okraszonym rytmami utęsknionej Brazylii…„Caminho" czyli droga. Ten obco brzmiący tytuł nowej produkcji zwraca uwagę na perkusjonistę Guello, który na nagrania przyleciał specjalnie z São Paulo. Brazylijskie podejście do rytmu nadało koloryt wszystkim piosenkom, nie tylko sambom i bossanovom (nominacja do Fryderyka w kategorii album roku pop oraz wokalistka roku).Krążek osiągnął status ZŁOTEJ PŁYTY w kategorii pop!!!Bilety: 40 zł przedsprzedaż, 50 zł w dniu koncertu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top