Konkurs o Zakmku Książ - III etap

Konkurs o Zakmku Książ – III etap

w Aktualności

W okresie od 30 sierpnia do 25 październia w każdy ukazują się kolejne trzy pytania dotyczące Zamku Książ. Prawidłowe odpowiedzi należy przysyłać na adres konkurs@ksiaz.walbrzych.pl. Nagorodą dla zwycięzców (trojga-red.) są bezpłatne podwójne wejściówki do zamku na zwiedzanie z przewodnikiem w wybranym terminie.

Pytania konkursowe – tydzień III – 13.09.2010

1) Jak nazywał "romantyczny zakątek Daisy" – mały wiejski domek położony nad jednym ze stawów w Parku Książańskim?2) Na którym piętrze Zamku Książ znajduje się słynna kuchnia Hochbergów?3) Jak nazywał się konserwator zabytków, który zakazał przebudowy ciągu barokowego w trakcie II wojny światowej?

Laureaci drugiej edycji konkursu: Joanna Iwaszkiewicz, Dorota Duplicka, Adam Chałupka.

Odpowiedzi na pytania konkursowe – tydzień II – 6.09.20101) Jak nazywał się średni syn Księżnej Daisy i Jana Henryka XV?Alexander Graf von Hochberg, V książę von Pless (1905 – 1984)

Urodzony 01. 02. 1905 r. w Londynie, drugi syn księżnej Daisy i Jana Henryka XV. Swoje dzieciństwo spędził w Książu, przez rodzinę i przyjaciół zwany był Lexelem.Czas I wojny światowej Lexel spędził bezpiecznie w Partenkirchen. Wielka polityka dotarła do niego w tym czasie tylko raz, gdy w roku 1916 próbowano utworzyć Królestwo Polskie pod niemieckim protektoratem. W młodym hrabim Alexandrze von Hochberg widziano wtedy następcę tronu. W roku 1922 Alexander przyjął obywatelstwo polskie. W roku 1939 opuścił Polskę, przedostał się do Wielkiej Brytanii i służył tam w Armii Brytyjskiej.Po zakończeniu II wojny światowej kupił ziemię na Majorce, gdzie stworzył posiadłość ziemską, która z domem, tarasami i ogrodami stała się miniaturą Książa. Po śmierci swojego starszego brata Jana Henryka XVII 26. 01. 1984 Alexander von Hochberg na 25 dni stał się piątym księciem von Pless. Alexander zmarł 22. 02. 1984 w swojej posiadłości na Majorce. 2) Gdzie na terenie kompleksu Zamku Książ znajdowała słynna bibioteka Hochbergów?W budynku bramnym, na przedzamczuZamkowa biblioteka była w czasach przed II wojną światową największym księgozbiorem Dolnego Śląska oraz jedną z najbogatszych bibliotek na osi Praga- Kraków. Jej szczególnym zbiorem były starodruki, szczególnie te dotyczące historii Dolnego Śląska. Część księgozbioru udostępniana była gościom zamkowym oraz kuracjuszom z pobliskiego Szczawna Zdroju. Po II wojnie światowej biblioteka została całkowicie zniszczona, większość książek została spalona, część wywieziona prawdopodobnie do byłego Związku Radzieckiego.Budynek bramny powstał podczas I wielkiej przebudowy zamku w XVIII w. zainicjowanej przez Konrada Maximiliana Ernsta von Hochberga.

3) Kto był inicjatorem XVIII-wiecznej przebudowy Zamku Książ, kiedy m.in. powstała najsłynniejsza sala zamkowa?Konrad Maximilian Ernst von HochbergPierwsza wielka przebudowa, zwana przebudową barokową, rozpoczęta została w roku 1718, a zainicjował ją ówczesny pan na dobrach Fürstenstein – hrabia Konrad Maximilian Ernst von Hochberg. Przebudowa rozpoczęła się od zbudowania reprezentacyjnego wejścia na teren zamku- dwuwieżowego budynku bramnego, w którym jedna z wież jest pozostałością dawnego systemu umocnień. Przeprowadzone na szeroką skalę prace budowlane (1722- 32), prowadzone m. in. przez architekta Felixa Antona Hammerschmidta, nadały zamkowi charakter pałacowy. Dobudowano wtedy m. in. wschodnie skrzydło, w którym stworzono grupę reprezentacyjnych salonów. Wtedy to powstały reprezentacyjne wnętrza Salonu Zielonego a przede wszystkim wspaniałej Sali Maksymiliana, zwanej wcześniej Salą Marmurową. Przy pracach w tych pomieszczeniach zatrudnieni byli marmoryzator Andrea Provisore, malarz Anton Scheffler, sztukator Ramelli, rzeźbiarz Schneck oraz mistrz kamieniarski Johannes Schwibs. Także w trakcie tej przebudowy splantowano teren dawnego przedzamcza, stał się on głównym dziedzińcem paradnym.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Powiatowa baza coraz większa

Starosta Krzysztof Kwiatkowski i Marek Masiuk, członek zarządu Powiatu Wałbrzyskiego  odebrali kolejny

Inwestują w sprzęt

Dzięki środkom otrzymanym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Powiat Wałbrzyski rozbudowuje bazę
Go to Top