Kościół policzył wiernych

Kościół policzył wiernych

w Region

Więcej parafii, niewielki wzrost ilości wiernych w kościołach i coraz więcej osób przystępujących do sakramentów. Dziś Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki ubiegłorocznego liczenia wiernych.

W skali kraju w niedzielnych mszach św. uczestniczy 41,5% Polaków, a do sakramentów przystępuje 16,7% polskich katolików. Jak tłumaczą duchowni niewielki wzrost uczestników niedzielnych nabożeństw to nie renesans wiary, a wynik coraz bardziej świadomego jej przeżywania.

Najmniej osób bierze udział w praktykach niedzielnych w diecezji szczecińsko-kamieńskiej, około 27,5 %, a najwięcej w diecezji tarnowskiej niecałe 80%. Liczenie wiernych w polskich parafiach przeprowadzono już po raz trzydziesty. W tym roku okazją do publikacji wyników była rocznica zamachu na Jana Pawła II.Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC od roku 1972 prowadzi badania socjologiczno-statystyczne na temat religijności w Polsce. W roku 1979 rozpoczął badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes). Badania te w takiej samej formie prowadzone są do dzisiaj. W jednym dniu (wybrana niedziela października lub listopada) we wszystkich parafiach w Polsce liczeni są wierni. Wyniki tych badań są dokumentowane i służą jako dodatkowy materiał w badaniach nad polską religijnością.

Warto zauważyć, że są to tylko dwa wskaźniki religijności – msza i komunia niedzielna. Jednak są to wskaźniki bardzo znaczące. Okazuje się, że stan dominicantes i commnunicantes jest kompatybilny z wynikami innych nieraz bardzo szczegółowych badań religijności.

W Diecezji Świdnickiej liczba policzonych wiernych, uczęszczających na niedzielne Msze święte, wynosi 33,3% i jest jedną z niższych w Polsce.

– Nie różnimy się zbytnio pod tym względem od innych diecezji, choćby ościennej legnickiej czy Archidiecezji Wrocławskiej – mówi biskup Adam Bałabuch. – Także i problemy mamy podobne: jak wskazują ostatnie badania, regularnie uczestniczy w życiu Kościoła około 30 proc. Wiernych. Ta liczba mogłaby być większa – pokazuje to choćby przykład diecezji na południu Polski, gdzie więcej wiernych uczestniczy w niedzielnej Eucharystii. To jest zadanie dla naszego, świdnickiego Kościoła – zadanie zachęcenia ludzi to tego, by bardziej angażowali się w Zycie wspólnot parafialnych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,

Ciekawe zajęcia

Czarnoborski Uniwersytet III wieku uczestniczył w interesujących edukacyjno-przyrodniczych wykładach. Studenci spotkali się
Go to Top