Kręcili w Sokołowsku

Kręcili w Sokołowsku

w Kultura

W Kinie „Zdrowie" w Sokołowsku odbyły się warsztaty filmowe dla młodzieży „Wszyscy jesteśmy reżyserami". W warsztatach udział brało prawie 50 osób ze szkół w Sokołowsku, Wałbrzychu i Mieroszowie.

Zorganizowane przez Fundację Sztuki Współczesnej „In Situ", warsztaty przeprowadzone zostały przez młodego reżysera i entuzjastę filmów amatorskich Tomka Solińskiego z grupy „Weź to nakręć" i wytwórni „Star Frames". Gośćmi specjalnymi był Dominik Dobrowolski z fundacji „Ekorozwoju" i Darek Lech reżyser teatralny i aktor. Warsztat podzielony został na dwa etapy. Pierwszy z nich- sobotni skupiony był na samym wstępie dotyczącym tworzenia filmów amatorskich, pisaniu scenariusza i kręceniu ujęć i scen. Drugi dotyczył montażu i całego procesu kończącego kręcenie obrazu, łącznie z krótkim pokazem dokonań uczestników wieńczącym warsztaty. Uczestnicy mieli więc okazję wczuć się w sytuację kreacji filmu poczynając od napisania scenariusza przez wyreżyserowanie całego filmu po postprodukcje.

W trakcie warsztatów młodzież w wieku od 11 do 15 lat pracowała w kilkuosobowych grupach, koordynowanych przez prowadzącego, kreatywnie angażując się w pracę w zespole. Tematyka filmów zakładała pewną dowolność pod warunkiem, ze dotyczyła trzech haseł zaproponowanych przez prowadzącego i koordynatorów projektu. Były to pozornie nie związane z sobą wyrazy,takie jak : moda, paczka i wczoraj. Zadaniem uczestników było stworzenie narracji łączącej wszystkie słowa w jeden scenariusz. Nakręcone przez uczestników filmy pomimo wspólnego punktu wyjścia prezentowały zupełnie różną od siebie fabułę i pomysł realizacji.

Planem filmowym dla twórczych działań był historyczny, angielski park dawnego sanatorium „Grunwald". Młodzież miała do dyspozycji ponad 7 hektarową przestrzeń, w której pod okiem opiekunów jednocześnie odbywało się kilka planów zdjęciowych.

W trakcie warsztatów powstało 7 około 3 minutowych filmów o różnej niezależnej od siebie tematyce. W krótkich etiudach filmowych można odnaleźć wszystkie gatunki filmowe, kalki popkulturowych filmów wyłapane przez baczne oko młodych, a także właściwy młodzieńczej wrażliwości obraz postrzeganego świata , jak i zwerbalizowane dziecięce marzenia.

We wrześniu Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ" planuje zorganizowanie powiatowego konkursu dla młodychtalentów filmowych, w których udział wezmą także uczestnicy warsztatów „Wszyscy jesteśmy reżyserami."

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

SILENTlive

W marcu minęło już trzynaście długich lat zespołu SILENTlive. Grupa od dłuższego

„Poszukiwania”

W  piątek, 16 kwietnia, odbyło się otwarcie wystawy Łukasza Karkoszki „Poszukiwania” w
Go to Top