Mają super quad

Mają super quad

w Aktualności

Turyści przebywający w Sudetach Środkowych i Wschodnich mogą liczyć na szybszą pomoc ratowników. Większą mobilność w tym rejonie zapewnia Grupie Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR nowy quad wyposażony w alternatywny napęd gąsienicowy.

Pojazd zakupiono w ramach dotacji celowej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zaś wózek do przewożenia poszkodowanego został sfinansowany z 1% podatku przekazanego przez społeczność lokalną oraz turystów w 2012 roku. Uroczyste przekazanie quada w użytkowanie oraz prezentacja jego możliwości w czasie pokazowej akcji ratowniczej odbyły się na Przełęczy Sokolej w Górach Sowich. W uroczystości wziął udział Sekretarz Województwa Dolnośląskiego Dariusz Kowalczyk, Prezes Zarządu Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR Krzysztof Bielecki oraz Naczelnik Grupy Zdzisław Wiatr. Nowy nabytek GOPR to jedno z pierwszych tego typu urządzeń stosowanych w ratownictwie górskim w Polsce. Kilka innych pojazdów z napędem gąsienicowym znajduje się od kilku lat na wyposażeniu grup regionalnych GOPR, w tym jeden dwuletni quad Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej dedykowany do akcji ratowniczych w masywie Śnieżnika i okolicach. – Dzięki opcjonalnemu zastosowaniu napędu gąsienicowego znacznie skraca się czas dotarcia ratowników oraz czas zwiezienia poszkodowanego w porach przejściowych czyli jesienno-zimowych i zimowo-wiosennych. Wtedy nie możemy zastosować samochodu terenowego czy też typowego quada z uwagi na zalegający śnieg w wyższych partiach gór ani też skutera z uwagi na zbyt małą warstwę śniegu lub zaleganie śniegu połaciami. W takich warunkach często docieraliśmy bezpośrednio do poszkodowanego pieszo lub nartach i znosiliśmy go w ten sam sposób, co znacznie wydłużało czas prowadzenia akcji – stwierdza Mariusz Rzepecki, Zastępca Naczelnika Grupy Wałbrzysko-Kłodzkej GOPR ds. Służby Górskiej. Nowy quad umożliwia szybka zamianę kół na napęd gąsienicowy a co za tym idzie zmianę podłoża z ziemnego na śniegowy i lodowy i z powrotem. Duża moc pojazdu – 72KM pozwala pokonywać bez problemów trudny teren. Poszkodowany transportowany jest w wózku przyczepionym do quada. Dodatkową zaletą jest możliwość transportu dwóch ratowników. – Zasięg działania naszej grupy jest bardzo duży. Obejmuje on teren Sudetów Środkowo-Wschodnich od  Kamiennej Góry aż po całą Kotlinę Kłodzką. To obszar 2400 kilometrów kwadratowych i 1600 szlaków turystycznych. Aby umożliwić równie szybkie dotarcie do poszkodowanego na całym tym terenie potrzebowalibyśmy jeszcze minimum dwa takie pojazdy. Prosimy więc o wsparcie między innymi w postaci przekazania 1% na działania ratownicze prowadzone przez naszą grupę. Jednocześnie dziękujemy tym wszystkim, którzy wsparli nas do tej pory – podkreśla Zdzisław Wiatr, Naczelnik Grupy Wałbrzysko-Kłodzkej GOPR. Chętne osoby mogą wesprzeć ratowników przekazując 1% podatku Fundacji Wspierania Ratownictwa Górskiego, Sportu oraz Działalności Charytatywnej „Radan" (Nr KRS 0000283966), wpisując cel szczegółowy „Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR".

Rocznie góry, w których działa Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR, odwiedza tysięcy sumie blisko 500 tysięcy turystów i narciarzy. By im pomóc 144 ratowników ochotników oraz 12 ratowników zawodowych pełni dyżury w 4 stacjach ratowniczych a w sezonie zimowym również w dodatkowych stacjach i punktach ratunkowych zlokalizowanych przy kompleksach narciarskich. W 2012 roku ratownicy grupy zorganizowali w górach 40 wypraw ratunkowych, w tym 2 z użyciem śmigłowca, 107 akcji oraz 32 interwencje, udzielając pomocy 207 poszkodowanym. Na zorganizowanych terenach narciarskich przeprowadzili 405 akcji, w tym 2 z użyciem śmigłowca oraz 196 interwencji pomagając 601 osobom.

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Cyfrowa Gmina”

Gmina Czarny Bór otrzymała wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych na rozwój

Wojskowi w powiecie

Na zaproszenie starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego ziemię wałbrzyską odwiedzili  żołnierze z 12 Szczecińskiej
Go to Top