Miasto dzieci

Miasto dzieci

w Region

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku poszukuje firm i instytucji chętnych do udziału przy organizacji projektu Miasto Dzieci.

Założeniem projektu, który już po raz trzeci jest organizowany na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej dla około 200 dzieci. 

Od 3.08 do 14.08.2010 dzieci poszkodowane przez los będą uczyły się demokracji na zasadzie samorządowej. Dzieci będą miały wstęp wolny i podczas zabawy posiądą wiedzę o zarządzaniu miastem, będą pracować w różnych zawodach (szpitalu, restauracji, straży pożarnej, kinie, kwiaciarni, itd.).W wagonach towarowych, w drewnianych domkach oraz w zabudowaniach Muzeum tworzy się stanowiska pracy, urzędy, sklepiki, wszystko to co powinno znajdować się w mieście, jest to: Biuro Meldunkowe, Biuro Pracy, Straż Pożarna, Szpital, Piekarnia, Restauracja, Kawiarnia, Bank, Fryzjer, Kino, Teatr, itd. Co dziennie od godziny 10.00 po otrzymaniu Dowodu Osobistego a następnie Karty Pracy dzieci pod opieką wolontariuszy przystępują do pracy w wybranym przez siebie zawodzie. W Mieście Dzieci obowiązuje dwuzmianowy system pracy. Podczas przerw organizowane są atrakcje kulturalne, zapraszani są ciekawi ludzie, przedstawiciele różnych zawodów. Atrakcją są także aukcje gdzie młodzi obywatele mogą kupić co zostało wyprodukowane w mieście przez swoich kolegów a także rzeczy podarowane przez przychylne osoby. W Mieście Dzieci wybierana jest przez młodych mieszkańców Rada Miasta , Burmistrz a pod koniec każdego dnia dzieci mają szanse zabierania głosu w zebraniach obywatelskich.

W trakcie każdego dnia młodzi pracownicy dostają ciepły posiłek a ponadto mogą za zarobioną specjalną przez siebie walutę zakupić smakołyki w restauracji czy kawiarni. Każdy dzień to nowe wrażenia, doznania, przygody oraz wiedza o codziennym życiu

Projekt Miasto Dzieci to przede wszystkim wychowanie przez prace w formie zabawy. Dzieci w wieku szkolnym uczą się na czym polega praca samorządu, życie w mieście, praca wielu osób, które tworzą społeczność i jakie tworzą wzajemne relacje. Dzieci podczas pracy w wybranych przez siebie zawodach nabierają szacunku do pieniędzy i pracy. Poprzez pracę ze swoimi rówieśnikami kształtują wrażliwości i rozwijają talenty.

Wolontariusze którzy podczas pracy z dziećmi nabierają umiejętności wykonywania zawodu uczą się odpowiedzialności za swoich podopiecznych i nabywają nauki o zarządzaniu.

Miasto Dzieci to projekt który integruje środowisko, analizuje i odkrywa potrzeby w społeczności lokalnej, pozwala zdefiniować najważniejsze cele i potrzeby.

 

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej jest organizacją pożytku publicznego i z własnych środków finansowych nie jest w stanie utrzymać przez dwa tygodnie tej charytatywnej imprezy. Miasto, którym będą zarządzać dzieci potrzebuje wsparcia w wyposażeniu zawodów takich jak: gipsownia, restauracja, kawiarnia, redakcja, pracownia biżuterii, kwiaciarnia oraz w pracach poligraficznych, codziennych posiłków dla dzieci, opiekunów i wolontariuszy. Mile widziane są osoby, które przekażą dzieciom znajomość zawodową w restauracji, kawiarni, piekarni, kółku teatralnym, tanecznym ( kreatywność chętnych bez ograniczeń).

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Zamkowe 5 złotych

Do obiegu trafiła kolekcjonerska moneta 5 złotowa z wizerunkiem Zamku Książ w
Go to Top