Miasto i gmina Świdnica w aglomeracji

w Region

Miasta i gminy z powiatu świdnickiego dołączyły do Aglomeracji Wałbrzyskiej. Uchwała przyjęta została jednogłoście.

– W listopadzie wyraziliśmy wolę poszerzenia formuły Aglomeracji o gminy z terenu powiatu świdnickiego, poza Świebodzicami, które uczestniczyły w porozumieniu już wcześniej. To naturalne i dobre rozwiązanie, które myślę, że z kolejnymi tygodniami, miesiącami i latami będzie przynosiło korzyści blisko półmilionowej rzeszy mieszkańców Aglomeracji – mówi Roman Szełemej prezydent Wałbrzycha. – Współpraca między samorządami jest bardzo ważna. Mamy dobre przykłady takiej współpracy na szczeblu powiatu świdnickiego, szerzej w ramach Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów, a także w ramach strefy ekonomicznej. Teraz wspólnie będziemy działać w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej. Perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020 premiuje właśnie współpracę, a Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), wokół których gromadzą się gminy, będą mogły liczyć na większe wsparcie wspólnych projektów inwestycyjnych, stąd decyzja. Głosy dużej grupy samorządowców będą miały również większą siłę przy realizacji innych wspólnych projektów – mówi Wojciech Murdzek prezydent Świdnicy. Czwartkową uchwałę Rady Samorządowej Aglomeracji poprzedziły wielomiesięczne prace, a także decyzje rad miejskich oraz gmin i podpisanie wspólnej deklaracji.

Aglomeracja Wałbrzyska liczy w sumie 23 jednostki samorządu terytorialnego, w tym 7 właśnie przyjętych z terenu powiatu świdnickiego. Podstawą podejmowanych wspólnie działań jest zaplanowanie długofalowego rozwoju gmin w oparciu o zintegrowane i partnerskie podejście do rozwiązania problemów w obszarze aglomeracji.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Odwiedzili sąsiadów

Delegacja z Gminy Czarny Bór gościła w połowie września w gminie Steimbke

Akcja #sadziMY w Gminie Czarny Bór

Gminne przedszkole „Malafirek” dołączyło do ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej

„Cyfrowa Gmina”

Gmina Czarny Bór otrzymała wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych na rozwój
Go to Top