Miasto przejmuje śmieci

Miasto przejmuje śmieci

w Region

Wzrost cen za wywóz śmieci w Świdnicy nastąpi w najbliższym czasie. Jest to wynik nowych obowiązków narzuconych na samorządy przez sejm. Według podjętej ustawy, śmieci będą sortowane lub spalane, co jest znacznie droższe niż wywożenie odpadów na wysypiska.

Nowy system gospodarowania odpadami zacznie obowiązywać w przyszłym roku. Wówczas za organizację, odbiór i zagospodarowanie śmieci odpowiadać będzie miasto, które jednocześnie będzie pobierało opłaty od właścicieli nieruchomości. Dodatkowo władze miasta będą odpowiadać za uzyskanie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu surowców wtórnych. Poziomy te są znacznie wyższe, niż te które obowiązywały do tej pory, zaś za nieosiągnięcie obowiązującego minimum będą nakładane kary. Według przyjętego planu, Świdnica ma być podzielona na trzy sektory odbierania odpadów komunalnych. Zgodnie z ustawą wywozem śmieci z całego miasta będą się zajmować firmy, wyłoniona w przetargu. – Sektory zostały wyznaczone w taki sposób, by zachować różnicę w rodzajach zabudowy. Innym sprzętem i w inny sposób prowadzony jest odbiór śmieci w gęstej staromiejskiej zabudowie, a inaczej wygląda to na osiedlach wielorodzinnych, czy też w domkach jednorodzinnych – wyjaśnia Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Przyjęcie pakietu uchwał jest niezbędne do ogłoszenia przetargów na odbieranie odpadów komunalnych.- Zależy nam, by nowy system nie był zbyt kosztowny dla mieszkańców. Niestety o tym ustawodawca nie mówi, ale narzucone obowiązki będą wiązały się ze wzrostem cen – mówi dyrektor Kasprowicz.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,

Ciekawe zajęcia

Czarnoborski Uniwersytet III wieku uczestniczył w interesujących edukacyjno-przyrodniczych wykładach. Studenci spotkali się
Go to Top