Mierz siły na zamiary

Mierz siły na zamiary

w Aktualności

Brak wyobraźni, nadmierna prędkość i alkohol. To najczęstsze przyczyny wypadków na stokach narciarskich. W sezonie dochodzi do nich średnio 1525 razy. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apelują o zdrowy rozsądek.

W Polsce na nartach jeździ prawie 3 miliony osób. Z tego ponad 4 tysiące ulega rocznie wypadkom. Dzieje się tak dlatego, że łatwość nauki na nartach carvingowych zachęca do rozwijania nadmiernych szybkości, mimo braku niezbędnego doświadczenia w szusowaniu. Świeżo upieczonym narciarzom, wydaje się, że doskonale panują nad deskami. Prawda jest taka, że w tak krótkim czasie nie można nauczyć się dobrze jeździć. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia i jeszcze do tego ma źle dobrany sprzęt to o wypadek nie trudno. Średnio w sezonie na stokach dochodzi do blisko dwóch tysięcy wypadków. Takie statystyki utrzymują się od kilku lat. Ratownicy  dyżurujący na stokach co chwilę udzielają pomocy narciarzom i snowboardzistom. Są dni, gdy po kilkanaście razy zwożą poszkodowanych z tras. Najczęstsze kontuzje, jakie odnoszą to złamania, wstrząsy mózgu, bolesne upadki z wysokości czy skręcenia. Dlatego lekarze i ratownicy apelują o zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, aby na stoku używać bezpiecznego sprzętu. Wiązania są tylko wtedy bezpieczne, gdy są prawidłowo ustawione. Zakładajmy kask, to on często ratuje nam życie. Mimo, że nowa ustawa o bezpieczeństwie w górach wprowadza zakaz jazdy bez kasku tylko osobom do 16 roku życia, to nie zaszkodziłoby jeżeli zakładali by je również dorośli. To zawsze zwiększa nasze szanse na przeżycie. Nie przeceniajmy swoich możliwości. Brawura może nas zabić. Dostosujemy trasy i stoki do swoich umiejętności. Zjeżdżajmy tak, aby nie stanowić zagrożenia dla innych. I najważniejsze nie wjeżdżajmy na stok po spożyciu alkoholu. Od 31 grudnia 2011 roku jest to karalne. Grzywna może wynieść od 20 zł do 5 tysięcy złotych. Pamiętajmy zatem o tych podstawowych zasadach przed wyjazdem w góry zanim zrobimy sobie lub innym krzywdę. Wystarczy kilka lekcji z instruktorem aby, nauczyć się jak bezpiecznie zachowywać się na stoku. To może oszczędzić nam wielu nieprzyjemnych sytuacji. Stosuj się do zaleceń poniżej, a wyjazd na narty czy snowboard będzie bezpieczny.  

1. Wybieraj dla siebie takie trasy i stoki, abyś zawsze panował nad szybkością. Jazdę dostosuj do swoich umiejętności, pogody, rodzaju i stanu trasy.

2. Zjeżdżaj tak, abyś nie stanowił zagrożenia dla innych i siebie.

3. Kiedy skręcasz, zachowaj bezpieczną odległość w stosunku do innych narciarzy, a przy skrzyżowaniu torów jazdy daj pierwszeństwo jadącemu wolniej lub będącemu niżej od ciebie.

4. Nie zatrzymuj się nigdy w poprzek trasy, w przewężeniach i na zakrętach, jeżeli upadniesz – wstań zaraz o ile to możliwe i zwolnij drogę.

5. Wyprzedzaj w takiej odległości, byś nie ograniczał wyprzedzanemu swobody ruchu. Na trasie można poruszać się tylko na nartach, pieszym wstęp jest wzbroniony.

6. Przestrzegaj znaków narciarskich i informacyjnych.

7. Nie zjeżdżaj blisko toru wyciągu narciarskiego i nie przecinaj trasy tego toru.

8. Pomagaj radą mniej sprawnym narciarzom. W razie wypadku udziel pomocy lub zorganizuj pomoc.

9. Dbaj o kondycję, korzystaj ze szkolenia pod okiem instruktora narciarskiego, o ile twoje umiejętności jazdy na nartach nie są wystarczające. Nauczysz się prędzej i będziesz prawidłowo wykonywał ewolucje narciarskie. Szkolenie i treningi można wykonywać tylko w wyznaczonych miejscach.

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top