Może dostać dożywocie

w 112/Region

Po 2 latach do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko Jakubowi A., który przyznał się do zabójstwa 10-latki z Mrowin. Dziewczynka zaginęła 13 czerwca 2019 roku wracając ze szkoły, a jej zwłoki zostały ujawnione tego samego dnia w godzinach popołudniowych w lesie około 5 km od miejsca jej zamieszkania.

Jakub A. został zatrzymany w dniu 16 czerwca 2019 roku we Wrocławiu. Pierwszemu przesłuchaniu, w świdnickiej prokuraturze towarzyszyło wiele emocji. Przez cały czas na miejscu czekał tłum mieszkańców, który żądał „wydania” wówczas 22-latka. Gdy około 1 w nocy na parking wjechały dwa policyjne samochody, a z nich wysiedli policjanci z tarczami wszyscy byli przekonani, że za chwilę mężczyzna zostanie wyprowadzony. Tymczasem zatrzymany opuścił budynek w asyście kilkunastu innych funkcjonariuszy bocznym wyjściem. Wsadzono go do samochodu osobowego, który szybko odjechał. Większość gapiów nawet nie zauważyła tego zajścia. Po przesłuchaniu wydano komunikaty,  w których poinformowano, że mężczyzna złożył wyjaśnienia i przyznał się do winy. Policja potwierdziła, że znał dziewczynkę i jej rodzinę.

W dniu 19 czerwca 2019 roku, na wniosek Prokuratora Okręgowego w Świdnicy Sąd Rejonowy zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy wobec Jakuba A. Poza zarzutem zabójstwa mężczyzna usłyszał także zarzut podżegania innej osoby do zabójstwa10-letniej Kristiny.  Przesłuchany wówczas w charakterze podejrzanego Jakub A. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył w tym zakresie wyjaśnienia. –  W trakcie przeprowadzonej w tej sprawie z udziałem podejrzanego wizji lokalnej w sposób szczegółowy przedstawił on przebieg zdarzenia i ujawnił okoliczności, które mógł znać tylko sprawca. Informacje podawane przez podejrzanego znalazły potwierdzenie w innych przeprowadzonych w tej sprawie dowodach. Za najsurowszych z zarzucanych podejrzanemu czynów grozi kara od 12 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności i dożywotniego pozbawienia wolności – informowała prokuratura.

W lutym 2020 roku do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy wpłynęły opinie psychiatryczno-psychologiczna oraz seksuologiczna dotyczące Jakuba A. Z treści uzyskanych opinii wynikało, że zarówno w chwili czynów jak i obecnie Jakub A. miał zachowaną pełną zdolność do rozpoznania znaczenia swoich czynów i pokierowania swoim postępowaniem. Oznacza to, że Jakub A. był i jest poczytalny. Ponadto biegli nie stwierdzili u podejrzanego zaburzenia preferencji seksualnych.

21 maja 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Jakubowi A, któremu zarzucono popełnienie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Ponadto, usłyszał zarzuty podżegania innej osoby do dokonania zabójstwa 10-letniej Kristiny. Według opinii sądowo-psychiatrycznej, Jakub A. w chwili popełnienia zarzucanych mu zbrodni był poczytalny i może odpowiadać przed sądem za czyny objęte aktem oskarżenia. Biegli psychologowie stwierdzili u Jakuba A. zaburzenia osobowości polegające m.in. na dużym nasileniu wrogości i nienawiści wobec otoczenia, a także cechy sadystyczne oraz fantazje o dokonywaniu zabójstw innych ludzi. W ocenie biegłych, stwierdzone zaburzenia osobowości wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego podobnych czynów w przyszłości. Mężczyźnie, który jest tymczasowo aresztowany grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od 112

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top