Mrzygłocka na prezydenta?

Mrzygłocka na prezydenta?

w Aktualności

Katarzyna Izabela Mrzygłocka- posłanka z Platformy Obywatelskiej, prawdopodobnie będzie ubiegać się o stanowisko prezydenta Wałbrzycha. Środowiska blisko współpracujące z działaczami PO w Wałbrzychu i we Wrocławiu nie wykluczają takiej możliwości i potwierdzają, że to dobry pomysł. Oficjalnie start Mrzygłockiej ma uwiarygodnić działania Platformy Obywatelskiej związane z umieszczaniem na listach wyborczych kobiet. W partii mówi się jednak, że ten wybór wynika z faktu, że posłanka jest osobą przewidywalną, która zamiast zajmować się autopromocją gwarantuje spokojny rozwój miasta.

Platforma gorączkowo poszukuje nowego kandydata do prezydenckiego wyścigu w Wałbrzychu. Wiele wskazuje na to, że wybór został już dokonany. Katarzyna Mrzygłocka jest bardzo dobrym kandydatem – mówi dla telewizyjnych Faktów Wrocław Roman Ludwiczuk, który co prawda w PO jest zawieszony, ale cały czas aktywnie stara się uczestniczyć w budowaniu wizerunku tej partii. Nazwisko posłanki najczęściej, obok Romana Szełemeja, pojawia się również w wypowiedziach opozycji. Tymczasem wśród wałbrzyskich członków partii, którzy teoretycznie powinni mieć najwięcej w tej sprawie do powiedzenia, mówi się o wyborze pomiędzy Kruczkowskim a Mrzygłocką. – Jeśli chodzi o Szełemeja, to przy całym szacunku, nie wiadomo w ogóle czy jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Zanim rozwiązano wałbrzyskie struktury, nie złożył deklaracji do żadnego z kół, a to zgodnie ze statutem konieczny warunek, który trzeba spełnić aby zostać członkiem PO. Poza tym pan Szełemej w żaden sposób nie zabiega o poparcie członków Platformy – mówi anonimowo jeden z działaczy.

Mrzygłocka sprawę komentuje niechętnie: – Mój ewentualny start w wyborach prezydenckich to tylko jeden z rozpatrywanych scenariuszy – twierdzi. Na pytanie czy w ogóle widzi się w tej roli odpowiada: – Lubię wyzwania, ale żeby zostać prezydentem trzeba najpierw wygrać wybory, a do tego niezbędne jest poparcie całego środowiska Platformy Obywatelskiej.

Wydaje się, że duża część wałbrzyskich członków partii uważa, że kandydatura Mrzygłockiej to dziś najlepsze rozwiązanie. Takie głosy słyszy się od osób, które w strukturach PO nie pełniły żadnych funkcji i nie są związane z samorządem. Posłanka może też liczyć na wsparcie tych, którzy mają za sobą większe polityczne doświadczenie. – Izabela Mrzygłocka to rozsądny wybór, pracowała w samorządzie, wie jakie są możliwości i jak radzić sobie z problemami – mówi burmistrz Boguszowa-Gorc, Waldemar Kujawa. Podobnego zdania jest wójt Walimia Adam Hausman: – Wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność zabiegając o sprawy regionu. Jest skromna i pracowita, rzadko chwali się swoimi osiągnięciami – mówi. Zarówno Hausman jak i Kujawa są członkami partii, w ostatnich wyborach samorządowych zdeklasowali swoich kontrkandydatów. Ich wsparcie może być więc dla każdego potencjalnego kandydata PO nieocenione.

Mrzygłocka jest posłanką już drugą kadencję. Wcześniej działała w Radzie Miejskiej Wałbrzycha. Swoją „mrówczą" pracą osiągnęła w Platformie silną pozycję eksperta do spraw rynku zatrudnienia. W ubiegłym roku ku zdumieniu niektórych działaczy zgłoszono ją w wyborach do władz klubu parlamentarnego i została jego wiceprzewodniczącą. Koledzy z Sejmu twierdzą, że nie jest konfliktowa, a jednocześnie potrafi obronić swoje zdanie. Dla wizerunku partii ważne jest również to, że nigdy nie znalazła się w sytuacji dwuznacznej, jak część członków PO z tzw. „pierwszego szeregu". Mało tego potrafi łączyć osoby z różnych środowisk. W ubiegłej kadencji parlamentu, mimo, że była w opozycji udało jej się przygotować i przeprowadzić przez sejmowe procedury własny projekt ustawy dotyczący emerytur dla byłych wałbrzyskich górników. Od kilku lat realizuje program modernizacji dróg wojewódzkich w naszym regionie. To z jej inicjatywy podczas wspólnych spotkań zarządców dróg z dostawcami mediów ustalany jest harmonogram inwestycji. W ten sposób wyremontowano już ul. Wieniawskiego i Noworudzką w Wałbrzychu. Trwają prace na ul Andersa i 11 listopada, a w planach jest modernizacja Świdnickiej i Strzegomskiej.

Działacze wałbrzyskiej Platformy chcą na wszystkich listach wyborczych- prezydenckiej, do sejmu i senatu- zobaczyć swoich przedstawicieli. – Tylko taka opcja wchodzi w grę. Wałbrzych jest dużym miastem i musi mieć możliwość reprezentacji – mówią po ostatnim spotkaniu z komisarzem Jarosławem Charłampowiczem. Na podjęcie ostatecznej decyzji, zarówno władze PO jak i sama Mrzygłocka, mają jeszcze kilkanaście dni. Jeśli posłanka wystartuje w prezydenckim wyścigu, będzie drugą po Bogusławie Czupryn, kobietą która ubiegać będzie się o najwyższy urząd w Wałbrzychu. Będzie jednak pierwszą kobietą, która z poparciem największej partii w Polsce będzie miała realną szansą zdobyć ten mandat.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top