Nie – dla rasizmu w sporcie

Nie – dla rasizmu w sporcie

w Sport

O przeciwdziałaniu wszelkim przejawom rasizmu, ksenofobii i związanej z nimi dyskryminacji w sporcie będą rozmawiać uczestnicy dzisiejszej, czwartkowej konferencji. Weźmie w niej udział Adam Rapacki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane dobre praktyki w zakresie zwalczania rasizmu i dyskryminacji w sporcie oraz projekty promujące różnorodność i tolerancję pośród piłkarzy oraz kibiców futbolu. Przykładem takiego projektu jest etnoliga, czyli pierwsza wielokulturowa liga futbolu Warszawy, w której grają miłośnicy piłki nożnej różnych wyznań i poglądów z całego świata. Etnoliga składa się z 12 drużyn. Etnoligę tworzą sympatycy futbolu (m.in. z Warszawy i okolic) oraz cudzoziemcy pochodzący m.in. z Nigerii, Afganistanu, Wietnamu, Czeczenii, Meksyku, Irlandii, Kanady. Co tydzień gospodarzem rozgrywek piłkarskich jest inna drużyna. Oprócz wspólnych meczów piłki nożnej piłkarze poznają swoją kulturę, tradycje, narodową kuchnię i taniec. Mecze odbywają się co tydzień, w każdą sobotę. Etnoliga wystartowała w tym roku i potrwa jeszcze do 4 grudnia. Tego dnia planowana jest także konferencja prasowa, podsumowująca projekt. Na wiosnę przyszłego roku etnoliga ponownie wznowi rozgrywki piłkarskie. Inicjatorami etnoligii są „Fundacja dla Wolności" oraz stowarzyszenie „Nigdy Więcej". Partnerem jest m.in. Urząd ds. Cudzoziemców.

W konferencji wezmą udział m.in. przedstawiciele organizacji „Futbol Przeciwko Rasizmowi" (FARE), Polskiego Związku Piłki Nożnej, Spółki Pl 2012, „Fundacji dla Wolności" oraz sportowcy zaangażowani w promocję równości i różnorodności w futbolu (m.in. piłkarz Paul Elliott). Organizatorami konferencji są także Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Współorganizatorami są Polski Komitet Olimpijski i stowarzyszenie „Nigdy Więcej".

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Sport

Tenis na wózkach

Już po raz VIII zawodnicy walczyli podczas Turnieju Tenisa ziemnego na wózkach.

Wyścig kolarski w Jaczkowie

Deszczowa aura nie odstraszyła najbardziej wytrwałych miłośników jednośladów. Tak jak przystało na
Go to Top