Nie! Nowotworom u dzieci!

Nie! Nowotworom u dzieci!

w Region

Aż 308 badań i 123 przebadanych dzieci w ramach akcji " Nie nowotworom u dzieci" , której organizatorem była Fundacja Ronalda McDonalda przy współudziale wójta gminy Świdnica Teresy Mazurek oraz dyrektor przedszkola w Witoszowie Dolnym Renaty Piotrowskiej.

– Profilaktyka onkologiczna to najważniejszy krok na drodze do zdrowia, ale choć świadomość na temat jej roli rośnie, to w Polsce ciągle za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka. Kształtowanie więc właściwych zachowań prozdrowotnych należy już zacząć od najmłodszych lat. Dlatego też gmina tak czynnie włączyła się w ogólnopolską akcję, do której przygotowania trwały od 2 lat. Na powstanie ok. 70% nowotworów mają wpływ szkodliwe czynniki środowiska oraz nieprawidłowe nawyki. W przypadku choroby nowotworowej profilaktyka jest więc szczególnie istotna. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, co nam szkodzi, i w miarę możliwości unikać kontaktu z czynnikami rakotwórczymi- mówi wójt gminy Teresa Mazurek. W akcji badań USG, w których kluczową rolę odgrywa specjalistyczny ambulans Fundacji, zbadano już tysiące dzieci. W Witoszowie Dolnym i w Pszennie przebadano 123 dzieci z terenu gminy Świdnica. Jak wynika z raportu sporządzonego po akcji, tego typu badania okazały się bardzo przydatne. Aż 34 rodziców zostało skierowanych ze swoimi dziećmi na konsultacje do takich specjalistów jak: chirurg, endokrynolog, pediatra, nefrolog, a także na badania kontrolne USG i laboratoryjne. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Już w pierwszym dniu zapisów odebrano ponad 500 telefonów, a listy zapełniono w pierwszych godzinach rejestracji. W Polsce głównym projektem Fundacji jest ogólnopolski program „Nie nowotworom u dzieci". Fundacja stawia na poprawę wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych u najmłodszych, organizując badania USG, szkoląc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz inwestując w wydawnictwa propagujące aktualną wiedzę w dziedzinie onkologii.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,

Ciekawe zajęcia

Czarnoborski Uniwersytet III wieku uczestniczył w interesujących edukacyjno-przyrodniczych wykładach. Studenci spotkali się
Go to Top