Nie oddadzą Szełemejowi szkoły

Nie oddadzą Szełemejowi szkoły

w Aktualności

– Jak trzeba będzie rozłożymy tu materace i będziemy spać. Nie oddamy naszej szkoły – mówili rozgoryczeni po spotkaniu z prezydentem Wałbrzycha rodzice uczniów szkoły na Osiedlu Górniczym. Ich placówka jest jedną z sześciu jaką miasto chce zamknąć. – Przed wyborami jak Pan nas odwiedzał zapewniał, że nie zlikwiduje naszej szkoły. Dzisiaj, po wyborach, słyszymy coś innego – krzyczeli.

Władze miasta chcą zamknąć sześć placówek oświatowych. Cztery szkoły podstawowe i dwa gimnazja.  Wśród nic m.in. szkołę podstawową nr 31 na osiedlu Górniczym. Dzisiaj do placówki przyjechał Roman Szełemej. Najpierw spotkał się z gronem pedagogicznym. Później przyszedł na salę gimnastyczną gdzie czekali na niego rodzice. Nie ukrywali swojego żalu. Głośno mówili, co sądzą o propozycji zamknięcia ich szkoły. – Przed wyborami jak Pan nas odwiedzał zapewniał, że nie zlikwiduje naszej szkoły. Dzisiaj, po wyborach, słyszymy coś innego – krzyczeli. – Skoro nie czynniki ekonomiczne, jak Pan sugeruje, to co jest powodem chęci zamknięcia naszej szkoły. Czy Pan wie w ogóle, co tu się dzieje? -pytali. Broniąc swojej placówki wyliczali osiągnięcia swoich dzieci oraz przedstawili zakres prac, które sami wykonali w szkole. – Bez urzędników zrobiliśmy projekt unijny i samki pozyskaliśmy pieniądze dla naszej placówki. To my po pracy cyklinowaliśmy podłogą na tej Sali i malowaliśmy ściany – mówili zbulwersowani. Prezydent próbował tłumaczyć zgromadzonym dlaczego to ich szkoła ma być zamykana. – Wpływ ma na to niż demograficzny, migracja uczniów do innych szkół  oraz względy ekonomiczne – sugerował. – To bzdura. W szkole uczy się obecnie blisko sto osiemdziesiąt dzieci. To mało? – krzyczeli rodzice. Na koniec kilkudziesięciu uczniów odśpiewało na schodach piosenkę o swojej szkole. Wielu z nich płakało. Podobnie jak rodzice i nauczyciele.

Decyzji Szełemeja nie potrafią zrozumieć również rodzice zespołu szkół na Poniatowie. Oni nawet jeszcze nie poinformowali o tym dzieci. – Jak wytłumaczyć pięciolatkowi, który dopiero się tu zaaklimatyzował, że będzie chodził do innej? – pytają głośno.    

Poniżej oficjalne stanowisko urzędu

 

Główne założenia zmian zostały przedstawione 20 grudnia podczas spotkania

z dyrektorami szkół. Opracowaniem nowej sieci szkolnej na lata 2012-2015 zajmował się zespół pod kierunkiem Zastępcy Prezydenta Zygmunta Nowaczyka. Celem przedsięwzięcia jest racjonalizacja sieci szkolnej i optymalizacja warunków pracy dydaktycznej i opiekuńczo-wychowawczej. Zakłada się likwidację  Publicznych Gimnazjów nr 4 i 5 oraz Publicznych Szkół Podstawowych nr 12, 17, 19 i 31.

Uczniom z likwidowanych szkół zapewniona będzie kontynuacja nauki i bezpłatny dowóz do najbliższych wałbrzyskich szkół. Podjęte zostaną starania, aby uczniowie tworzyli nadal te same zespoły klasowe. Nauczyciele szkół przeznaczonych do likwidacji znajdą zatrudnienie  w placówkach, do których zostaną przeniesieni ich uczniowie.

Główne powody zmian:

–          nazbyt obszerna baza szkolna w stosunku do istniejącej liczby uczniów

–          szczegółowe prognozy demograficzne, które wykluczają wzrost liczby uczniów w perspektywie 10 lat

–           nieuzasadnione wydatki ponoszone obecnie przez podatnika na rzecz obiektów w coraz mniejszym stopniu wykorzystywanych na cele dydaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze.

 

Decyzję w sprawie likwidacji szkół podejmuje Rada Miejska.  Odbywa się to w dwóch etapach:

I etap – podjęcie uchwał intencyjnych w sprawie zamiaru likwidacji placówki – do końca lutego 2012r.  Podjęta decyzja rozpoczyna proces likwidacji lub go uniemożliwia.

II etap – podjęcie uchwał w sprawie likwidacji oraz uchwały w sprawie sieci szkolnej na kolejny rok szkolny.

Spotkanie z dyrektorami wałbrzyskich placówek oświatowych rozpoczęło proces konsultacji społecznych, których uczestnikami są nauczyciele, rodzice, związki zawodowe. Zaplanowane są już kolejne spotkania z nauczycielami i rodzicami.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Nieudany” powrót

Po 11 miesiącach procesu ze Szpitalem Sokołowskiego w Wałbrzychu świdnicki sąd uznał

Udało się!

Rozstrzygnięto przetarg na termomodernizację budynku szkoły w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. UNICEF
Go to Top