Nielegalny pobyt i praca

w Gospodarka

Funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali pięciu cudzoziemców.

Jeden z nich to obywatel Białorusi, kierowca ciężarówki, który przekroczył granicę państwową w miejscowości Kudowa Zdrój, nie posiadając ważnego tytułu pobytowego na terytorium RP. Według oświadczeniamężczyzny, Polska była jedynie krajem tranzytowym między Czechami a Rosją.Pozostałe osoby zatrzymano w m. Suchy Dwór na Dolnym Śląsku, przy wykopie fundamentów na jednej z budów. Mężczyźni w wieku 26 – 30 lat pracowali bez zezwolenia od kilku dni. Obywatele Ukrainy za godzinę pracy mieli otrzymywać 30 zł. Pracodawca zapewniał im nocleg, o wyżywienie musieli zadbać sami.

Wszystkim zatrzymanym wręczono decyzję zobowiązującą ich do opuszczenia Polski. Natomiast wobec pracodawcy zostanie skierowany wniosek do sądu o zatrudnianie cudzoziemców bez zezwolenia. Zgodnie z art. 120 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy grozi mu kara co najmniej 3 tys. zł.

Kontrola legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP to jedno z głównych zadań strażników granicznych na wewnętrznych granicach naszego kraju. W ubiegłym roku funkcjonariusze SOSGzatrzymali ponad 800 cudzoziemców, którzy przebywali bądź nielegalnie pracowali w Polsce.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,
Go to Top