czyli na rękę przedsiębiorcom

Od ręki, czyli na rękę przedsiębiorcom

w Gospodarka

Nie dni, a minuty – tak szybko ZUS wystawia przedsiębiorcom zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami. W pierwszym kwartale 2013 roku płatnicy odebrali niemal 200 tys. takich dokumentów

Każdy przedsiębiorca, który nie ma składkowego długu wobec ZUS, ani błędów na swoim koncie płatnika oraz nie toczy się wobec niego postępowanie wyjaśniające, może liczyć na otrzymanie stosownego zaświadczenia w ciągu kwadransa. W pierwszym kwartale tego roku aż 170 tys. tego typu dokumentów zostało wydanych od ręki, czyli w ciągu góra 15 minut, blisko 23 tys. – przedsiębiorcy otrzymali na drugi dzień od złożenia wniosku. Oznacza to, że 99,5 proc. zaświadczeń zostało wydanych w ten sam lub na drugi dzień po złożeniu wniosku. Dłuższy, ustawowy termin 7 dni, został zachowany tylko w przypadku spraw wymagających wyjaśnienia.  

Skrócenie czasu oczekiwania na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek jest istotne dla przedsiębiorców szczególnie przy startowaniu w przetargach oraz ubieganiu się o kredyt. Dlatego też ZUS już od trzech lat realizuje strategię szybkiej procedury wystawiania tego typu dokumentów. Udogodnieniem dla przedsiębiorców jest także możliwość złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia (ZUS S-72b) za pośrednictwem konta płatnika na portalu Platformy Usług Elektronicznych: pue.zus.pl. W takim przypadku zaświadczenie o niezaleganiu można odebrać osobiście w placówce ZUS lub też za pośrednictwem poczty.

Obecnie ZUS wystawia średnio około 65 tys. zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek miesięcznie, co oznacza ponad 3 tys. dziennie. Najwięcej wniosków składanych jest w oddziałach w Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,

Minister w urzędzie

Reformie rynku pracy oraz zmianom w przepisach pozwalających na zatrudnianie cudzoziemców poświęcone

Umowa podpisana

Pełniący funkcję Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc Krzysztof Kumorek podpisał umowę na realizację zadania
Go to Top