Oddaj głos na Nasz Teatr Historii!

Oddaj głos na Nasz Teatr Historii!

w Aktualności/Galeria

„Ostatnia Tajemnica Riese” – czyli rekonstrukcja bitwy pomiędzy żołnierzami hitlerowskich Niemiec, a Armią Czerwoną – została nominowana do „Wydarzenia Historycznego Roku 2012”. Wielkie widowisko, które rozegrano w kwietniu ubiegłego roku na terenach kompleksu pałacowo – hotelowego Jedlinka, dostało się do finałowej 12 plebiscytu zorganizowanego przez Muzeum Historii Polski.

„Ostatnia tajemnica” Riese, była nie spotykaną na tę skalę imprezą rekonstrukcyjną w regionie. Żywy teatr historii podziwiało blisko 12 tysięcy osób, które spotkały się na terenach pałacu Jedlinka. – Ta impreza przyniosła potężne skutki turystyczne, poprzez zainteresowanie naszym regionem wszystkich, którzy kochają historię i dobrą zabawę – tłumaczy Łukasz Kazek, organizator widowiska. Wydarzenie przypominało o bitwie, która rozegrała się pod koniec Drugiej Wojny Światowej, pomiędzy III Rzeszą, a Armią Czerwoną. W tym czasie hitlerowcy próbowali zatrzeć jak najwięcej śladów podziemnego, tajemniczego kompleksu Riese. Gdy Rosjanie wchodzili na tereny dzisiejszego Walimia i Jedliny, naziści palili dokumenty związane z tajnym projektem w Górach Sowich. W widowisku uczestniczyło około 70 rekonstruktorów, wykorzystując efekty pirotechniczne, broń ciężką oraz pojazdy naziemne. Perełką teatru historii była wojna powietrzna, która rozegrała się pomiędzy replikami samolotów BF-109 oraz Jak 51. – Użyliśmy różnorodnego sprzętu, broni krótkiej, długiej, maszynowej, moździerzy, motocykli, samochodów ciężarowych i oczywiście maszyn latających – wymienia Krzysztof Musielak, członek grupy rekonstrukcyjnej z Nowego Targu.

Widowisko zostało docenione nie tylko przez widzów. Znalazło się wśród finałowej 12, z ponad 60 nadesłanych zgłoszeń do plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2012”. Impreza ma szansę wypromować region Gór Sowich. By oddać głos na „Ostatnią Tajemnicę Riese” wystarczy wejść na stronę www.whr2012.muzhp.pl, wpisać adres e-mail i zaznaczyć wybrane wydarzenie. Organizatorzy, czekają na głosy do 31 marca. Przypominamy również, że już niedługo czeka nas kolejna rekonstrukcja historyczna pod pałacem Jednlika. Widowisko „Spalona Ziemia” zostanie rozegrane 27 kwietnia tego roku. Tym razem organizatorzy przeniosą nas w czasy I Wojny Światowej. Nie zabraknie ciężkich dział i moździerzy, bitwy okopowej, szpitala polowego oraz repliki samolotu Fokker, którego pilotował słynny Czerwony Baron. Poniżej przypominamy fotorelacje z tamtego widowiska.

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Nieudany” powrót

Po 11 miesiącach procesu ze Szpitalem Sokołowskiego w Wałbrzychu świdnicki sąd uznał

Udało się!

Rozstrzygnięto przetarg na termomodernizację budynku szkoły w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. UNICEF
Go to Top