Odkryj Oswókę razem z nami

Odkryj Oswókę razem z nami

w Aktualności

Podziemne Miasto Osówka – najciekawszy i najdłuższy udostępniony do zwiedzania kompleks wybudowany w czasie II wojny światowej w Górach Sowich. Odkryj jego tajemnice z naszym portalem.

Do chwili obecnej trudno wskazać, jaki był cel prac rozpoczętych tu w 1943 roku, które doprowadziły do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Do prac wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rossen.

– Dla zwiedzających przygotowaliśmy kilka tras, m.in. historyczną, liczącą 1200 m i prowadzącą podziemnymi korytarzami Osówki oraz edukacyjną, dla dzieci, gdzie w przystępny i interesujący sposób podane są najważniejsze informacje dotyczące podziemi. W skład tej trasy wchodzi także zwiedzanie nadziemna kompleksu – to tam młodzież poznaje zasady funkcjonowania lasu i dowiaduje się o zwierzętach żyjących w tej okolicy – zachęca Zdzisław Łazanowski, prezes Zakładu Turystycznego Podziemne Miasto Głuszyca – Kompleks Osówka.

Amatorom odkrywania tajemnic przygotowano trasę ekstremalną. – W latach 50. ludzie garnęli się do odnajdywania skarbów. Zapewne sprzyjały temu publikacje w parsie – pisano wówczas o skarbach ukrytych w Górach Sowich. Młodzi ludzie zatem na własną rękę penetrowali podziemia w poszukiwaniu ukrytej tam rzekomo Bursztynowej Komnaty czy wrocławskiego złota. Trasę podziemnych labiryntów pokonywali zarówno pieszo, jak i łódką, ponieważ cześć korytarzy była zalana. Aby oddać atmosferę tamtych czasów, zorganizowaliśmy dla turystów trasę ekstremalną, która zawiera w sobie zarówno część historyczną, jak i pokonywanie korytarzy na łódce zrekonstruowanej na wzór tej, z lat 50. XX wieku – wyjaśnia Zdzisław Łazanowski.

Osówka cieszy się dużym zainteresowaniem mediów zagranicznych: tylko w tym roku program o podziemiach nagrywała telewizja japońska oraz rosyjska. Przypomnijmy, w poprzednim roku podziemia gościły m.in. telewizję Travel Channel.

Podziemia czynne są od poniedziałku do niedzieli, z dniem 1 kwietnia od godz. 10.00 do 18.00. Przy obiekcie znajduje się parking strzeżony oraz restauracja.

 

Uwaga Konkurs

Pierwsze dwie osoby, które przyślą dziś na adres naszej redakcji maila z hasłem Osówka (na maile czekamu od godziny 14.00 – decyduje czas otrzymania wiadomości-red) otrzymają bilet na trasę ekstemalną. W mailu proszę podać imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy. Z zwycięzcami skontakujemy się telefonicznie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Powiatowa baza coraz większa

Starosta Krzysztof Kwiatkowski i Marek Masiuk, członek zarządu Powiatu Wałbrzyskiego  odebrali kolejny

Inwestują w sprzęt

Dzięki środkom otrzymanym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Powiat Wałbrzyski rozbudowuje bazę
Go to Top