Odwiedzili strażaków

Odwiedzili strażaków

w Aktualności

Uczestnicy Hufca Pracy 1-30 w Wałbrzychu w ramach projektów „Tu żyjemy" oraz „Nasze zdrowie w naszych rękach" wzięli udział w ostatnim Dniu Otwartym Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu. Grupę przywitał dowódca jednostki ratowniczo – gaśniczej specjalizującej się w ratownictwie wysokościowym mł. brygadier Piotr Miłosz.

– Na początek zaprosił nas do sali dydaktycznej, w której udzielił nam wywiadu o swojej ścieżce kariery zawodowej, jak również opowiedział o drodze jaką musi przejść młody człowiek, aby zostać strażakiem. Poinformował nas jak wpływa ta specyficzna praca, pełna poświęceń, odpowiedzialności na zdrowie fizyczne jak również psychiczne. Strażacy biorąc udział w różnych akcjach ratowniczych, często są narażeni na różne ciężkie sytuacje, z którymi niejednokrotnie muszą sobie poradzić, dlatego też są pod opieką psychologów. Młodzież dowiedziała się ile trzeba wysiłku, pracy, wiedzy, aby stać się funkcjonariuszem państwowym. Następnie zajął się nami dowódca zmiany Pan Andrzej Koziatek, który z pomocą kolegów ze zmiany z pasją zademonstrowali nam cały sprzęt strażacki. Na plac wjechały wozy strażackie, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Uczestnicy mogli wsiąść do kabiny auta i zrobić sobie zdjęcia na pamiątkę. Młodzież OHP mogła przyjrzeć się atrybutom pracy strażaka, sprawdzić czy do twarzy im w strażackim hełmie lub jak dużo waży strażacki wąż, testować siłę specjalnych nożyczek do przecinania metalu, mogli zobaczyć co potrafi zrobić strumień wody- realcjonuja uczestnicy. 

By wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie wśród uczniów zostało powiedziane, że zawód strażaka stanowi jedną z bardziej intrygujących profesji na rynku pracy. Jest to służba dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego i czuć wyjątkowość swojej profesji. Uświadomiono młodzieży, że w jednostkach straży pożarnej w całej Polsce czekają wolne miejsca na specjalistów w różnych dziedzinach. Ważne i odpowiedzialne zadania czekają na sumienne i solidne osoby. To właśnie ta instytucja jest dla wielu młodych ludzi początkiem ich kariery zawodowej. To zawód dla ludzi z pasją, dużo wymagający i dużo dający w zamian. Wśród naszej grupy młodzi chłopcy już dziś zadeklarowali chęć zostania strażakiem. Wszyscy zgromadzeni uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się całemu widowisku, włączali się w dyskusje, zadawali dużo pytań. Wiele aspektów budziło w nich zdziwienie, ale i też przerażenie, jak ważna i odpowiedzialna jest ta funkcja.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top